Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Aż 4 mln zł na zieleń miejską w budżecie obywatelskim

Aż 4 mln zł na zieleń miejską w budżecie obywatelskim
29.04.2020, o godz. 10:25
czas czytania: około 3 minut
0

Nabór wniosków w ramach PBO rozpocznie się na początku czerwca, czyli miesiąc później niż przewidywano - wszystko oczywiście w związku z sytuacją epidemiczną. Samo głosowanie będzie miało miejsce w drugiej połowie października. Nowością w tegorocznym PBO jest Zielony Budżet.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Podążając za potrzebami mieszkańców zdecydowano, że rozwój terenów zielonych będzie kolejnym obszarem  jaki pojawi się w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2021.

Dodatkowo każdy mieszkaniec miasta będzie mógł oddać aż cztery głosy, a nie trzy jak dotychczas. Do wydania nadal będzie aż 21 mln zł – 15 mln zł na projekty rejonowe i 6 mln zł na projekty ogólnomiejskie, z czego 4 mln zł na zielony budżet. Podczas wtorkowej sesji radni przegłosowali uchwałę w sprawie zasad i trybu tegorocznej edycji PBO.

Celem wprowadzenia zielonego budżetu jest stworzenie atrakcyjnych dla mieszkańców terenów zielonych (parków, zieleńców, skwerów, ogrodów deszczowych, pasaży bioretencyjnych, łąk kwietnych, rabat kwietnikowych lub bylinowych, alei drzew, parków jednego drzewa czy innych niekonwencjonalnych rozwiązań wzbogacających ekosystem). Kategoria Zielonego Budżetu zostanie wprowadzona w ramach projektów ogólnomiejskich.

Poznański Budżet Obywatelski – inne nowości

– Do tej pory można było oddać 2 głosy na projekty rejonowe i jeden na ogólnomiejski. Teraz będzie można oddać 2 głosy na projekty rejonowe i 2 głosy na projekty ogólnomiejskie, z tym że jeden z tych głosów będzie musiał być przekazany na projekt związany z Zielonym Budżetem – mówi Patryk Pawełczak.

Głosowanie, tak jak dotychczas, będzie odbywać się drogą elektroniczną. Osoby, które nie mają dostępu do komputera, będą mogły oddać głos w Centrum Inicjatyw Senioralnych oraz Centrum Inicjatyw Rodzinnych (jeżeli jednostki te wznowią do tego czasu swoją działalność). Punkty do głosowania tworzyć nadal mogą także rady osiedli.

W 2021 r. do wydania będzie 21 mln zł – 15 mln zł na projekty rejonowe i 6 mln zł na projekty ogólnomiejskie, z czego 4 mln zł na zielony budżet. Maksymalna wartość projektu ogólnomiejskiego to 2 mln zł, a rejonowego – 600 tys. zł.

Zmiany wprowadzone do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2021 są wynikiem ewaluacji, przeprowadzonej na przełomie roku 2019/2020, w której wzięli udział mieszkańcy miasta.

PBO – kto może głosować?

Tak jak w poprzednich edycjach, każdy poznaniak będzie mógł zgłosić maksymalnie 3 projekty. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy i w ciągu 3 dni dostarczyć listę poparcia podpisaną przez co najmniej 10 mieszkańców (konieczność zebrania podpisów wynika z przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym). Zgłoszone projekty będą weryfikowane przez miejskich urzędników w kilku etapach. Projekty zarekomendowane pozytywnie trafią na kartę do głosowania.

Podobnie jak w poprzednich latach można składać projekty o charakterze rejonowym i ogólnomiejskim. Liczba rejonów pozostanie bez zmian – nadal będzie ich 13. Podział środków na projekty rejonowe wyliczany zostaje za pomocą algorytmu bazującego na podzielę procentowym – opartym w 70 proc. na liczbie mieszkańców danego rejonu i w 30 proc. na powierzchni danego rejonu.

Każdy poznaniak będzie mógł zagłosować, ale tylko raz, we własnym imieniu i w jednym głosowaniu. Do realizacji trafią te projekty, które uzyskają największą liczbę głosów, a ich wartość sumaryczna mieści się w danej puli budżetu obywatelskiego.

Aby wziąć udział w PBO nie trzeba być zameldowanym w Poznaniu, wystarczy, że jest się jego mieszkańcem. Nie ma też ograniczeń wiekowych, ale w przypadku niepełnoletnich poznaniaków konieczne jest potwierdzenie opiekuna.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024