Bakterie E.Coli w źródełku „Amelia” w Ustroniu. Woda niezdatna do picia

Bakterie E.Coli w źródełku „Amelia” w Ustroniu. Woda niezdatna do picia
R.G.
05.07.2024, o godz. 13:22
czas czytania: około 2 minut
0

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Cieszynie (woj. śląskie), wydał decyzję stwierdzającą, że woda mineralna z ujęcia „Amelia” w Ustroniu nie nadaje się do spożycia. Skażona jest bakteriami E.Coli. Wykryte skażenie dotyczy wyłącznie wody mineralnej, pobranej z kranu Pijalni Wód Uzdrowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Skażenie źródła wykryto podczas rutynowego badania jakości wody mineralnej pochodzącej z ujęcia “Amelia”. W pobranych próbkach wody Sanepid wykrył obecność bakterii E. Coli. Spożycie takiej wody mogłoby wywołać objawy zatrucia pokarmowego.

Ujęcie jest zamknięte

– Obecnie nie ma możliwości korzystania z tej wody, bo ujęcie jest zamknięte – wyjaśnia Piotr Przewdzing, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny z Cieszyna. – Na tym etapie wykonujemy standardowe badania mikrobiologiczne. I jeżeli wyniki badań mieścić się będą w normach, wówczas ujęcie zostanie ponownie udostępnione dla użytkowników. Badań tych może być nawet kilka i może to potrwać tydzień albo nawet dłużej.

Uzdrowisko Ustroń przystąpiło już do odkażenia wody, a jego efekty będą znane w przyszłym tygodniu, po wykonaniu kolejnych analiz.

Bezpieczna woda w kranach 

Ważną informacją jest też to, że mieszkańcy Ustronia, turyści i kuracjusze mogą bezpiecznie pić wodę dostępną w kranach, czyli tę która pochodzi z miejscowego wodociągu.

Do zanieczyszczenia źródła „Amelia” doszło prawdopodobnie po ostatnich intensywnych opadach deszczu. Szczególnie, że w ostatnim czasie w Beskidach odczuwalne były skutki gwałtownych zjawisk pogodowych.

Naturalny charakter źródła

– Specyfika źródełka „Amelia” polega na tym, że nie jest to woda głębinowa, tylko naturalne źródło wypływające z ziemi – wyjaśnia Powiatowy Inspektor Sanitarny z Cieszyna. – Dlatego też, jak przypuszczamy, po ostatnich obfitych opadach deszczu mogło dojść do jego zanieczyszczenia. Podjęliśmy więc odpowiednie kroki zmierzające do przywrócenia wyjściowej jakości wody.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024