Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Bakterie E.Coli w źródełku „Amelia” w Ustroniu. Woda niezdatna do picia

Bakterie E.Coli w źródełku „Amelia” w Ustroniu. Woda niezdatna do picia
R.G.
05.07.2024, o godz. 13:22
czas czytania: około 2 minut
0

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Cieszynie (woj. śląskie), wydał decyzję stwierdzającą, że woda mineralna z ujęcia „Amelia” w Ustroniu nie nadaje się do spożycia. Skażona jest bakteriami E.Coli. Wykryte skażenie dotyczy wyłącznie wody mineralnej, pobranej z kranu Pijalni Wód Uzdrowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Skażenie źródła wykryto podczas rutynowego badania jakości wody mineralnej pochodzącej z ujęcia “Amelia”. W pobranych próbkach wody Sanepid wykrył obecność bakterii E. Coli. Spożycie takiej wody mogłoby wywołać objawy zatrucia pokarmowego.

Ujęcie jest zamknięte

– Obecnie nie ma możliwości korzystania z tej wody, bo ujęcie jest zamknięte – wyjaśnia Piotr Przewdzing, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny z Cieszyna. – Na tym etapie wykonujemy standardowe badania mikrobiologiczne. I jeżeli wyniki badań mieścić się będą w normach, wówczas ujęcie zostanie ponownie udostępnione dla użytkowników. Badań tych może być nawet kilka i może to potrwać tydzień albo nawet dłużej.

Uzdrowisko Ustroń przystąpiło już do odkażenia wody, a jego efekty będą znane w przyszłym tygodniu, po wykonaniu kolejnych analiz.

Bezpieczna woda w kranach 

Ważną informacją jest też to, że mieszkańcy Ustronia, turyści i kuracjusze mogą bezpiecznie pić wodę dostępną w kranach, czyli tę która pochodzi z miejscowego wodociągu.

Do zanieczyszczenia źródła „Amelia” doszło prawdopodobnie po ostatnich intensywnych opadach deszczu. Szczególnie, że w ostatnim czasie w Beskidach odczuwalne były skutki gwałtownych zjawisk pogodowych.

Naturalny charakter źródła

– Specyfika źródełka „Amelia” polega na tym, że nie jest to woda głębinowa, tylko naturalne źródło wypływające z ziemi – wyjaśnia Powiatowy Inspektor Sanitarny z Cieszyna. – Dlatego też, jak przypuszczamy, po ostatnich obfitych opadach deszczu mogło dojść do jego zanieczyszczenia. Podjęliśmy więc odpowiednie kroki zmierzające do przywrócenia wyjściowej jakości wody.

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024