Firmy odpadowe muszą przygotować się do nowego, elektronicznego systemu ewidencji odpadów w ramach Bazy danych o odpadach (BDO). IOŚ-PIB opublikował film instruktażowy pokazujący obsługę modułu ewidencji odpadów w BDO.

W filmie zawarto materiał prezentowany na szkoleniach, które organizuje na zlecenie Ministerstwa Środowiska Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy. Wideo skupia się na module ewidencji odpadów, który najbardziej interesuje praktyków z branży odpadowej.

Z filmu dowiedzieć się można m.in.:

Tomasz Chróstny (UOKiK): w ponad połowie gmin była tylko jedna oferta na odbiór odpadów

  • kto ma obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów;
  • jak wygenerować kartę przekazania odpadów (KPO);
  • jak potwierdzić przejęcie odpadów w BDO;
  • jak potwierdzić zakończenie transportu odpadów.

Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) jest systemem informatycznym, utworzonym przez IOŚ-PIB na podstawie przepisów ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. DzU z 2019 r. poz. 701 z późn. zm) art. 79 ust. 1. Data uruchomienia była wielokrotnie przesuwana.


Jak mieć pewność, że poprawnie korzysta się z systemu BDO? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas obsługi elektronicznej ewidencji odpadów? Na jakie przepisy uważać?

O tym, jak korzystać z systemu można dowiedzieć się ze szkoleń „Elektroniczna ewidencja odpadów w systemie BDO” organizowanych przez „Przegląd Komunalny”. Pierwsze z nich odbyło się w Warszawie 29 października. Kolejne już 19 listopada 2019 r. w Chorzowie/Katowicach.

Zarejestruj się!


Integralną częścią BDO jest rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami. Został on uruchomiony 24 stycznia 2018 r. i jest to pierwszy element BDO.

Z kolei od 1 stycznia 2020 r. zostaną uruchomione kolejne moduły systemu, tj. ewidencji i sprawozdawczości. Umożliwią one uzyskanie aktualnej informacji na temat ilości odbieranych, zbieranych i transportowanych odpadów oraz miejsca ich przekazania i przetwarzania. Operacje będą realizowane na bieżąco.

Polska tworzy całkowicie od podstaw własny system BDO. Ten unikatowy na skalę światową projekt, jest realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy w ścisłej współpracy z Ministerstwem Środowiska.

Czytaj więcej

4 Komentarze

  1. Prowadząc skup zlomu do tej pory glowna praca byla praca fizyczna, teraz tylko siedze i jestem klikaczem w bdo, patrze czy transportujacy kliknal, czy przejmujacy tez, czy jeszcze nie? no to za chwile moze juz?, potem korekta wag to znowu wszyscy klikaja, potem klikam i potwierdzam, ze korekta dobrze sie klikla. No i mam juz dokumenty kpo w systemie ale jescze musze je przenieść do ewidencji bdo i znów klikam, klikam. W miedzy czasie jakiś klient wpadł, no nic, niech czeka bo zeby mu przyjac to formularz dla skarbowki, dla srodowiska a potem jeszcze do wklikac do bdo na kpo i na keo. Uffff

  2. chory system dla skupów surowców wtórnych podam przykład …….. odbierając z sklepów makulaturę ,jak ja mam podać wagę makulatury jezeli jej nie znam sklep ją ma warzyć bo jak mam potwierdzic kg do systemu jezeli nie znam wagi surowca wtórnego czy złom z zakładu czy wióra jak podać wagę do kpo ja ją dopiero poznam jak przyjade na skup jak zwarzę surowiec ktoś to nie ma pojęcia jak to się odbywa w realiach , nałożą kary do miliona ty się martw obywatelu chory system nie mają pojecia niech ten kto to wymyślił to niech idzie do skupu surowców wtórnych i z pracownikiem niech odbędzie jedną dniówkę pracy jak to wygląda w rzeczywistości a nie ze stołka ustawę sobie robi nie mając pojęcia jak to wygląda w praktyce pozamykają się te małe punkty skupu bo to nie realne

Skomentuj