PILNE!

Z informacji o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opublikowanej na stronie KPRM wynika, iż nowym GIOŚ zostanie Joanna Piekutowska

Będą wytyczne co do budowy dróg w Polsce

Będą wytyczne co do budowy dróg w Polsce
szp
18.04.2018, o godz. 20:58
czas czytania: około 2 minut
0

Ministerstwo infrastruktury chce opracować nowe wymagania techniczne dla mających powstać dróg publicznych. Dokument ujrzy światło dzienne za niecałe dwa lata.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Opracowanie wykona konsorcjum krajowych jednostek naukowych i firm projektowych, w skład którego wchodzą: Politechnika Krakowska, Politechnika Gdańska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Transprojekt Gdański oraz Transprojekt Warszawa. Umowa z konsorcjum została już zawarta i opiewa na kwotę 4,65 mln zł.

Co w wytycznych?

Analiza będzie dotyczyć jakości technicznej projektów drogowych współfinansowanych z funduszy Unii Europejskiej i zawierać rekomendacje optymalizacji tych inwestycji oraz szczegółowe warunki techniczne projektowania, realizacji, eksploatacji i utrzymania publicznych dróg.

Jak podkreśla wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz, dokument ma pomóc w znalezieniu odpowiedniego balansu między jakością dróg a czasem wykonania inwestycji i kosztami. – To kamień milowy we wdrażaniu rekomendacji Komitetu sterującego ds. optymalizacji procesu realizacji inwestycji drogowych, a jednocześnie duży krok na rzecz tworzenia nowoczesnej struktury przepisów techniczno-budowlanych w Polsce – powiedział.

Wytyczne dla mostów i tuneli

W opracowaniu jest także katalog typowych konstrukcji drogowych obiektów mostowych i przepustów, który ma pozwolić na określenie tych optymalnych cenowo. Ostateczny projekt katalogu powinien być gotowy w sierpniu 2018 r. W trzecim kwartale 2018 r. zostanie także ogłoszony przetarg na sformułowanie warunków technicznych projektowania, wykonywania, utrzymania i eksploatacji mostów i tuneli.

W międzyczasie, na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, powstał dokument, w którym można znaleźć wytyczne odnośnie zasad planowania przejść i przepustów dla zwierząt. W tej sprawie trwają właśnie konsultacje społeczne.

Źródło: mib.gov.pl

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024