W przyszłym roku ruszyć mają inwestycje związane z rozbudową terenów zieleni w Busku-Zdroju. Powstać ma tężnia, dom zdrojowy z pijalnią wód i oranżerią oraz fontanna.

Inwestycje realizowane mają być w tzw. nowym parku zdrojowym przez samorząd Buska. Władze uzdrowiska chcą zagospodarowywać na potrzeby kuracjuszy zabytkową wieżę ciśnień. Projekty mają być realizowane ze wsparciem funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Planowana tężnia, wykorzystująca solankę z miejscowych źródeł, ma mieć kształt koła o 200-metrowym obwodzie z wewnętrznym półpierścieniem, co umożliwi spacerowanie także od wewnętrznej strony budowli. Wokół umieszczone będą ławki. Na koronie tężni powstanie taras z leżakami. Solankowa mgiełka, pojawiająca się wokół budowli jest wykorzystywana m.in. w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych.

Przed tężnią powstać ma duża podświetlana fontanna, która będzie dawała możliwość organizacji pokazów typu “światło i dźwięk”. Wybudowany zostanie także dom zdrojowy – w dużej mierze przeszklony gmach z oranżerią, pijalnią wody i kawiarnią oraz małą tężnią całoroczną. W pobliżu, w tzw. rodzinnym parku zdrowia, znajdą się m.in. elementy do rekreacji, zabawy i nauki, w większości związane z wodą. Gdyby przetarg ogłoszono na początku 2018 r., realizacja inwestycji mogłaby się zakończyć w maju 2019 r. Koszt przedsięwzięcia szacuje się na ponad 15,3 mln zł, a proponowane dofinansowanie z UE to ok. 7,3 mln zł.

– To jedna z wiodących inwestycji. Taka, która wniesie do Buska coś nowego. Chcielibyśmy, by dom zdrojowy był miejscem skupiającym kuracjuszy, bo przyjeżdża ich coraz więcej oraz by nowe elementy przyciągały turystów – powiedział wiceburmistrz Buska-Zdroju, Tomasz Mierzwa. – Gdy zostaną podpisane wstępne umowy na dofinansowanie projektu, chcemy jak najszybciej ogłosić przetarg na jego realizację. Mamy już pozwolenie na budowę. Projekt na inwestycję różni się trochę od koncepcji architektonicznej, która zwyciężyła w konkursie, który wcześniej zorganizowaliśmy, ale zrobiła go ta sama firma.

Natomiast blisko 8 mln zł (z czego ok. 1,5 mln zł to fundusze UE) kosztować ma renowacja zabytkowej wieży ciśnień. Obecnie nie jest ona użytkowana. Przedsięwzięcie zakłada kompletny remont i rewitalizację obiektu oraz stworzenie w nim kawiarni z tarasem widokowym. Ma to być miejsce spotkań kuracjuszy. Wieża zostanie wyposażona także w infrastrukturę do produkcji piwa, które będzie wykorzystywane do celów zabiegowych (m.in. kąpiele w piwie). Nadwyżka produkcji ma być sprzedawana w celach konsumpcyjnych. Rozpoczęcie realizacji inwestycji jest planowane na 2018 r. W przyszłości wyremontowana wieża stanie się częścią większego projektu, związanego z rozbudową budynków przychodni i oddziałów Zakładu Przyrodoleczniczego w uzdrowisku. Gmachy będą połączone jednym ciągiem komunikacyjnym.

Busko-Zdrój to jeden z najpopularniejszych polskich kurortów. Ma blisko 200 lat tradycji w leczeniu uzdrowiskowym. W sanatoriach leczy się choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, osteoporozę oraz choroby skóry. Leczenie opiera się m.in. na miejscowych źródłach cennych wód leczniczych – siarczkowej i solanki.

W uzdrowiskowej części miasta znajduje się zaprojektowany w XIX w. Park Zdrojowy. Wśród 4,5 tys. gatunków rosnących tu drzew najwięcej jest klonów, lip, kasztanowców i wiązów; wiele z nich rośnie od ponad stu lat. W parku są też m.in. korty tenisowe, muszla koncertowa, plac zabaw oraz kawiarenki i restauracje. Park dzieli się na trzy części: ogród łazienkowski z najbardziej charakterystycznym budynkiem miasta – siedzibą Sanatorium Marconi, reprezentacyjną, długą na 950 m promenadę łączącą ogród z rynkiem oraz skwer w centrum Buska-Zdroju.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj