Kielecki Ogród Botaniczny ma być rozbudowywany. W planach jest udostępnienia zwiedzającym podziemnych pustek geologicznych oraz budowa trzech oczek wodnych.

W tym tygodniu zarządzający kielecką placówką Geopark ogłosił przetarg na przebudowę ogrodu. Pierwsze zadanie dotyczyć ma wybudowania trzech oczek wodnych o powierzchni ok. 6 tys. m kw. wraz z infrastrukturą towarzyszącą i zagospodarowaniem terenu. W ramach projektu powstać ma także Alpinarium Pieniny, wodospad i ścieżki, a oczka wodne obsadzone będą roślinami.

Druga część inwestycji dotyczy udostępnienia podziemnych pustek geologicznych, które zostały wykryte na terenie placówki.

– Inwestycja ma objąć stosunkowo niewielki obszar, ale planowane są zarówno prace badawcze, związane ze skanowaniem laserowym, odkrywką tych przestrzeni podziemnych, jak i prace bardziej górnicze, w rezultacie których teren ten będzie mógł być udostępniony –  powiedziała Katarzyna Socha, kierownik Ogrodu Botanicznego w Kielcach. –  W tej chwili nie wiemy, jak on wygląda, czy jest to forma jaskini, czy są to jakieś przestrzenie bez stropu. To się okaże na etapie badań.

Władze Geoparku koszt rozbudowy ogrodu szacują na ponad 9 mln zł, z czego ok. 6,3 mln zł może wynieść dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Uzyskanie współfinansowania jest warunkiem podpisania umów z wykonawcami. Rozbudowa według wstępnych planów powinna zakończyć się w połowie 2019 r.

Pierwsze inicjatywy związane z budową w stolicy województwa świętokrzyskiego Ogrodu Botanicznego pojawiły się ponad 40 lat temu. W 2005 r. władze miasta i Akademii Świętokrzyskiej (dzisiejszy Uniwersytet Jana Kochanowskiego) podpisały list intencyjny w tej sprawie. Prace projektowe zakończono w 2007 r., a budowę ogrodu rozpoczęto w 2010 r.

Ogród powstaje na ponad 13 ha, na wschodnim stoku wzgórza Karczówka. Z wyższych partii ogrodu rozciąga się widok na miasto i pobliskie pasma Gór Świętokrzyskich. W ogrodzie znajdą się m.in. najważniejsze zbiorowiska leśne i roślinne charakterystyczne dla regionu, wrzosowisko, alpinarium a także szereg roślin ozdobnych i użytkowych. Władze Geoparku planują udostępnienie części terenu ogrodu wiosną lub na początku lata.

Czytaj więcej

Skomentuj