1 / 3

6 mln zł unijnej dotacji otrzyma Bełchatów na rewitalizację śródmieścia. To o 1,5 mln zł więcej niż pierwotnie zakładał łódzki urząd marszałkowski. Cała inwestycja wyceniana jest na 14,6 mln zł.

– To bardzo dobra informacja. Każde środki zewnętrzne to ogromne odciążenie dla miejskiego budżetu, szczególnie przy tak dużych inwestycjach. Mam nadzieję, iż w przyszłości kwota dofinansowania wzrośnie do 9 mln zł, czyli do puli, o którą wnioskowaliśmy – powiedział Ireneusz Owczarek, wiceprezydent Bełchatowa.

Pierwotnie Bełchatów miał otrzymać 4,5 mln zł unijnej dotacji. Jednak ostatecznie kwota ta zwiększyła się do 6 mln zł. To rezultat oszczędności, jakie inne miasta z regionu osiągają realizując swoje projekt. Wszystkie niewykorzystane pieniądze wracają bowiem do budżetu województwa, które ponownie dzieli je na projekty nie w pełni dofinansowane.

Koszty rewitalizacji śródmieścia w Bełchatowie wycenia się na 14,6 mln zł. Inwestycja podzielona będzie na kilka zadań. Przebudowa placu Wolności to pierwszy etap. Miasto szuka właśnie firmy, która podejmie się jego modernizacji. Zakres prac, jaki czeka na wykonawcę jest duży. Obejmuje on roboty ziemne, czyli budowę przyłączy m.in. wodociągowego, kanalizacji sanitarnej, gazowej, instalacji nawadniającej i infrastruktury do odprowadzania wody deszczowej. Położona zostanie sieć elektryczna, dzięki której oświetlony będzie nie tylko cały teren, ale także fontanna i inne elementy.

Kolejne prace związane będą z samym wyglądem placu Wolności –  to ułożenie nowej nawierzchni parkowej, nasadzenia nowych krzewów i drzew oraz budowa małej architektury: fontanny, urządzeń do zabaw i ćwiczeń, placyków wypoczynkowych i stojaków na rowery.

W projekcie zrewitalizowanego placu znalazły się trzy strefy. Pierwsza z nich, położona od strony placu Narutowicza, nazywana jest patriotyczną. Będzie w niej bowiem ustawiony postument marszałka Józefa Piłsudskiego oraz głaz poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej. Aleja z czerwonymi kasztanowcami połączy ją z centralną częścią placu.

Swoje miejsce znajdzie tu m.in. pergola z płóciennym zadaszeniem, plenerowa scena, kawiarnie i ogródki. W pobliżu będzie też wybudowana fontanna, którą otoczą kamienne ławki. Centralna część placu Wolności będzie więc doskonałym miejscem na spotkania czy imprezy kulturalne. Kolejna strefa przeznaczona jest dla dzieci. Powstanie na niej plac zabaw, mini siłownia i zielony labirynt. Wszystko ma być gotowe w grudniu 2018 r.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj