Obywatele Ukrainy będą mogli bezpłatnie korzystać z miejskiej komunikacji w Białymstoku – zdecydowali w poniedziałek jednogłośnie miejscy radni. Wystarczy wylegitymowanie się ukraińskim paszportem lub innym dokumentem tożsamości potwierdzającym obywatelstwo.

Projekt uchwały zgłosił prezydent miasta. Propozycja została przyjęta bez dyskusji. Dokument wprowadza dla przebywających w mieście Ukraińców bezpłatne przejazdy środkami lokalnego transportu zbiorowego (autobusami), organizowanego przez gminę Białystok.

Wystarczy dokument tożsamości

Podstawą do korzystania z takich przejazdów będzie paszport lub inny dokument tożsamości potwierdzający obywatelstwo ukraińskie.

“Uchwała nie zawiera żadnego terminu obowiązywania, wydaje mi się, że w obecnych okolicznościach trudno taki termin wskazywać” – mówił dyrektor Białostockiej Komunikacji Miejskiej Bogusław Prokop, prezentując projekt.

Solidarni z Ukrainą

Jak podano w uzasadnieniu, podjęcie uchwały podyktowane jest “chęcią okazania możliwie szerokiego wsparcia obywatelom Ukrainy, będącej ofiarą niczym nie uzasadnionej agresji ze strony Federacji Rosyjskiej”.

“Zwolnienie z opłat za przejazdy komunikacją miejską organizowaną przez gminę Białystok, stanowić będzie jeden z licznych przejawów realnego i solidarnego wsparcia okazanego obywatelom Ukrainy przez mieszkańców Białegostoku, za pośrednictwem – reprezentującego ich – organu uchwałodawczego” – napisano w uzasadnieniu.

Uchwała wejdzie w życie po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

Czytaj więcej

Skomentuj