Białystok w programie "Horyzont Europa"

Białystok w programie
jw
22.11.2024, o godz. 7:59
czas czytania: około 2 minut
0

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, wraz z międzynarodowymi partnerami, przygotowuje projekt w ramach programu „Horyzont Europa”. Przedsięwzięcie skupi się na badaniach nad wpływem zanieczyszczeń środowiskowych na zdrowie i choroby niezakaźne, wykorzystując nowoczesne technologie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, we współpracy z prestiżowymi ośrodkami akademickimi, podjął starania w celu złożenia wniosku o finansowanie projektu EuroSMOGALARM do konkursu Zero – pollution cities, w ramach programu “Horyzont Europa”. Miasto Białystok zostało zaproszone do tego grona. W związku z tym wczoraj (21 listopada) został podpisany list intencyjny. W ramach projektu strony listu będą wymieniać się wiedzą i doświadczeniem w zakresie ochrony środowiska oraz przeciwdziałania negatywnym skutkom zanieczyszczeń środowiskowych na ogólne zdrowie populacji.

“Horyzont Europa”

Program “Horyzont Europa” jest największym w historii UE programem w zakresie badań naukowych i innowacji. W latach 2021-2027, na badania i innowacyjne rozwiązania, zostaną przeznaczone ponad 93 mld euro.

Projekt będzie skupiał się na interdyscyplinarnych badaniach nad wpływem różnych zanieczyszczeń środowiskowych ­– powietrza, wody, gleby, zanieczyszczenia światłem i hałas – na zdrowie publiczne oraz rozwój chorób niezakaźnych. Badania odbędą się w Białymstoku oraz w Murcji (Hiszpania). W projekcie zastosowane zostaną nowoczesne technologie, m.in. sieci neuronowe czy koncepcja cyfrowych bliźniaków. Kierownikiem przyszłego projektu będzie dr hab. Łukasz Kuźma – kardiolog i specjalista zdrowia publicznego, posiadający doświadczenie w realizacji krajowych i międzynarodowych projektów badawczych.

Współpraca w ramach projektu

Partnerami projektu są: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (lider projektu), Uniwersytet w Murcji (Hiszpania), Uniwersytet w Liverpoolu (Wielka Brytania), Uniwersyteckie Centrum Medyczne Radboud (Holandia), Uniwersytet w Pradze (Czechy), Moverim Consulting Srl (Belgia), Uniwersytet im. Johna Mooresa w Liverpoolu (Wielka Brytania), Profeina, Fundacja Laboratorium Badań i Działań społecznych SocLab, GoAPPS, Uniwersytet w Białymstoku, Urząd Miejski w Białymstoku, City Hall Murcia (Hiszpania). 

Współpraca z międzynarodowymi partnerami umożliwi wymianę wiedzy i doświadczeń oraz przyczyni się do promocji miasta na arenie międzynarodowej. Zaangażowanie w projekt przyniesie korzyści zarówno jego mieszkańcom, jak i całej lokalnej społeczności. Pozyskane dane oraz wypracowane rozwiązania pozwolą na lepsze zarządzanie problemami zanieczyszczeń, co w efekcie poprawi jakość życia.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2024