Plac Wojska Polskiego w centrum Bielska-Białej, będący aktualnie parkingiem, zmieni niebawem swoje przeznaczenie. W miejsce parkingu ma się pojawić przestrzeń przyjazna mieszkańcom – taka, która pozwoli na organizację spotkań, uroczystości i koncertów. Jak podaje bielski magistrat – projektanci już zabierają się do pracy, a efektem tejże ma być przebudowa pl. Wojska Polskiego wraz z rozbudowa ul. Cyniarskiej.

Przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej zadania obejmującego przebudowę pl. Wojska Polskiego wraz z rozbudową ul. Cyniarskiej wygrała katowicka firma Amaya Architekci Bartosz Majewski z Katowic – poinformował rzecznik władz Bielska-Białej Tomasz Ficoń.

– Zgodnie z wizją władz miasta, nowy plac ma być przestrzenią przyjazną mieszkańcom. Ma to być miejsce spotkań, a nawet uroczystości miejskich i koncertów, które odciąży pobliski plac Ratuszowy, niezbyt nadający się do takich celów – powiedział Tomasz Ficoń.

Całość prac projektowych wyceniono na 285 tys. zł.Plac przestanie służyć jako parking dla samochodów. Utrzymany będzie dojazd dla dostawców i wszystkich służb miejskich i ratunkowych. Teren zostanie odpowiednio uzbrojony i wyposażony w przyłącze pozwalające na pobór energii elektrycznej. W planach jest zaprojektowanie odpowiedniej ilości zieleni. Ma tam powstać również fontanna oraz szalet. Projekt ma być gotowy w 2021 roku.

Plac Wojska Polskiego jest jednym z głównych miejsc w Bielsku-Białej. Został wytyczony w 1723 r. jako główny rynek lokowanej wówczas Białej Krakowskiej. Później stał się jednym z dwóch głównych rynków tego miasta. Najstarsze kamienice pochodzą z początku XIX w. Przy nim stoi m.in. dawny ratusz bialski oraz secesyjna kamienica Pod Żabami.

 

Czytaj więcej

Skomentuj