Spółka PGE pozyskała decyzje o uwarunkowaniach środowiskowych dla dwóch projektów morskich farm wiatrowych – Baltica-2 i Baltica-3. Umożliwia to rozpoczęcie prac nad projektami technicznymi tych instalacji.

Decyzje Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku dotyczą projektów realizowanych w ramach Programu Offshore Grupy Kapitałowej PGE. Projekt Baltica-2 przed rokiem otrzymał od Polskich Sieci Elektroenergetycznych propozycję technicznych warunków przyłączenia do systemu dla mocy 1498 MW. Baltica-3 ma z PSE umowę przyłączeniową na 1045 MW. Według PGE, energia z pierwszej z wybudowanych farm – Baltica-3 – może popłynąć w 2026 r.

Obie inwestycje zlokalizowane są w odległości ok. 30 km na północ od brzegu na wysokości Ustki i Łeby. Według PGE, moc pojedynczej turbiny, która zostanie zainstalowana na etapie realizacji projektów, może wahać się między 10 a 13 MW – w zależności od rozwoju technologii i wybranego wariantu.

Morskie farmy PGE chce budować z duńskim gigantem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii – firmą Oersted. W grudniu obie spółki podpisały wstępne porozumienie, opisujące ramy współpracy przy transakcji nabycia przez duński koncern 50 proc. udziałów w Baltica-2 i Baltica-3.

Czytaj więcej

Skomentuj