1 / 2

Kolorowe bratki na rabatach to jeden z sygnałów cieplejszych dni. W Lublinie właśnie rozpoczęła się wiosenna akcja ich sadzenia. W tym roku na rabaty trafi ponad 5 tysięcy bratków, przeważnie w kolorach żółtym i fioletowym.

– Wiosna to czas intensywnych prac ogrodniczych, które dotyczą również terenów miejskich. Tradycyjnie w naszym mieście jako pierwsze na rabatach i skwerach pojawiają się bratki, które są nie tylko efektowne, ale jednocześnie odporne na warunki miejskie. Potem następuje zmiana dekoracji, i na rabaty, do pojemników i kwietników trafią już kompozycje mieszane roślin jednorocznych z trawami oraz roślinami zielonymi – mówi Blanka Rdest, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Trwa sadzenie

Sadzenie bratków już się rozpoczęło i potrwa do przyszłego tygodnia. Bratki rosną już w wieżowych konstrukcjach kwietnikowych na placu Łokietka. Dziś (24 marca) obsadzana jest rabata z roślin sezonowych w Ogrodzie Saskim – obsada wiosenna składa się z bratków w kolorach białym, żółtym, bordowym i niebiesko-fioletowym. W kolejnych dniach bratki będą sadzone na rabatach na Placu Litewskim, placu Krąpca i w Parku Bronowickim.

Trawy ozdobne

W połowie maja bratki zostaną zastąpione aranżacjami traw ozdobnych z dekoracyjnymi roślinami jednorocznymi – petuniami, pelargoniami, wilcami, smagliczkami, paciorecznikami i komarzycą, a jesienią wrzosami i kapustami ozdobnymi.

Czytaj więcej

Skomentuj