1 / 4

Parki na Wzgórzu Wolności i Wzgórzu Dąbrowskiego w Bydgoszczy czeka rewitalizacja. Miasto planuje przeznaczyć na ten cel 4,5 mln zł.

Rewaloryzacja bydgoskich parków na Wzgórzu Wolności i Wzgórzu Dąbrowskiego objąć ma uporządkowanie szaty roślinnej (szczególnie starodrzewia), nasadzenia nowych drzew i krzewów, budowę dodatkowych ścieżek spacerowych (na Wzgórzu Wolności także szlaku pieszo-rowerowego) oraz przywrócenie dawnych punktów widokowych. Pojawić mają się nowe ławki, tablice informacyjno-dydaktyczne, karmniki oraz kosze na odpadki. Na drzewach zawisną budki lęgowe dla ptaków i nietoperzy. Zaprojektowano też tak zwane hotele dla owadów.

Zielony taras widokowy

Wykonane zostaną roboty stabilizujące skarpę, szczególnie w rejonie Wzgórza Wolności oraz zamontowane będzie nowe oświetlenie. Po zakończeniu prac tereny na skarpie Wzgórza Wolności od ul. Kujawskiej do miejskiego stadionu oraz Wzgórze Dąbrowskiego ponownie mają stać się zielonym tarasem widokowym zachęcającym do spacerów.

Nadchodzące szkolenia on-line:

Umowa z wykonawcą prac agrotechnicznych i budowlanych  na Wzgórzu Wolności została już podpisana, a jej wartość to 1,85 mln zł. Koszty rewaloryzacji Parku na Wzgórzu Dąbrowskiego wzrosły o pół mln zł, między innymi poprzez włączenie do niej rozbudowy ul. Kujawskiej oraz  budowy nowych schodów w kierunku parku. Teraz miejscy radni muszą zdecydować o zwiększeniu budżetu na tę inwestycję.

3 hektary parku i Muzeum Wodociągów

Założony w 1832 r. park na Wzgórzu Dąbrowskiego zajmuje powierzchnię prawie 3 hektarów. Usytuowany jest między ul. Filarecką, Grudziądzką, Podgórną i Stromą. Znajdował się na nim niewielki cmentarz żydowski. W 2012 r. w parku otwarto Muzeum Wodociągów. Różnice wysokości terenu dochodzą tu do 21 m.

Natomiast zespół zieleni na Wzgórzu Wolności jako założenie parkowe powstał w latach 1911-1913, wykorzystując istniejące naturalne zadrzewienie oraz ciekawe ukształtowanie terenu. Początkowo park utrzymany był w stylu leśno-górskim (tatrzańskim). Jego obszar wynosił 7 ha. Na terenie zespołu (w części wschodniej) Niemcy zbudowali wieżę Bismarcka. Masywna, kamienna budowla liczyła 25 m wysokości, a z jej najwyższego tarasu można było podziwiać panoramę miasta. Została ona w 1928 r. wysadzona w powietrze. Po zakończeniu II wojny światowej w miejscu wyburzonej wieży urządzono Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy.

Czytaj więcej

Skomentuj