1 / 7

Zamiana parkingu przy ul. Bernardyńskiej na zielony skwer było jednym ze stu zadań, jakie postawił sobie na początku kadencji prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Inwestycja nie jest łatwa, bo realizowana na tyłach zabytkowego zespołu klasztornego z XV wieku. Widać już pierwsze efekty prac.

Inwestycja, którą prowadzi zarząd zieleni miejskiej, podzielono była na kilka etapów i poprzedziły ją konsultacje społeczne. Zwycięzca przetargu musiał najpierw opracować całą dokumentację z kosztorysem i przeprowadzić prace przygotowawcze, m.in. zabezpieczające i rozbiórkowe. Dopiero wtedy można było przystąpić do prac budowlanych, którym od samego początku towarzyszyły ratownicze badania archeologiczne pod nadzorem konserwatora zabytków. Inwestycja jest przeprowadzana również pod nadzorem dendrologicznym.

– Na tej inwestycji w zasadzie gdzie nie wejdziemy w ziemie potrzebne, są prace archeologiczne, wszystko odbywa się pod opieką konserwatorską. Jestem niezwykle z tego dumny, że wykształcamy takie nowe zielone miejsce w centrum miasta, w sąsiedztwie choćby Panoramy Racławickiej. Dużo nas to kosztuje, ale na pewno warto – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W tej chwili trwają prace przy układaniu nawierzchni alejek i przy zagospodarowaniu terenu. Na teren budowy przyjechały także pierwsze drzewa do nasadzeń. Do zamontowania jest jeszcze m.in. cała mała architektura, czyli ławki i kosze na śmieci. Na skwerze zostanie zamontowana również toaleta systemowa. Wykonawca musi również wykonać tam lapidarium z kamiennych fragmentów, które przez lata leżały z boku zabytku. Cały czas na terenie budowy pracują również archeolodzy.

Na koniec potrzebne będą odbiory prac i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Roboty przy urządzaniu terenu samego skweru zaplanowane są do wakacji tego roku. Podczas lata zostanie jeszcze uporządkowany jeszcze teren zielony w tamtym miejscu i zrobione chodniki wokół. Inwestycja jest objęta gwarancyjną pielęgnacją zieleni przez 3 lata.

Czytaj więcej

Skomentuj