Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało Janusza O., byłego wiceministra środowiska. Śledztwo w jego sprawie dotyczy powoływania się na wpływy w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Janusz O. był wiceministrem środowiska w latach 2014-2015. Pełnił także funkcję przewodniczącego rady nadzorczej w NFOŚiGW.

Wraz z Januszem O. zatrzymano biznesmena z Włocławka Marcina M. pracującego w branży budowlanej. Zdaniem CBA w zamian za obietnicę pracy były minister miał pomagać Marcinowi M. w sprawie wstrzymania kar umownych od jednego z projektów finansowanych przez NFOŚiGW.

Sprawa będzie prowadzona przez lubelski wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie. Tam też mieli zostać doprowadzeni zatrzymani i tam mają być im przedstawione zarzuty.

Onet przypomina, że Janusza O. powoływał na stanowisko były minister środowiska Maciej G., który w połowie lipca również został zatrzymany przez CBA. Maciej G. usłyszał zarzuty niedopełnienia obowiązków i spowodowania strat Skarbu Państwa na 3 mld zł. Chodzi o nieuprawniony zwrot VAT z czasów gdy G. pełnił funkcję wiceministra finansów.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj