– Będzie to największa inwestycja Wodociągów w naszej gminie od wielu lat – wyjaśnia dyrektor Wodociągów Miejskich w Bytowie, Marcin Rychter. – Gmina planuje też pozyskać dofinansowanie z programu Feniks w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Wniosek należy napisać i złożyć w tym roku. Dodam, że dysponujemy już dokumentacją i pozwoleniami na budowę
Studyjna wizyta w Wejherowie
6 września br., przedstawiciele władz miejskich Bytowa, w tym radni, odwiedzili Wejherowo. Była to wizyta studyjna w poszukiwaniu przykładu dobrych praktyk.
Stało się tak dlatego, że tamtejsze wodociągi, inwestycję analogiczną do modernizacji planowanej w Bytowie, mają już za sobą.
Hale filtrów i pomp II stopnia
Stację pomp w Bytowie uruchomiono w 1976 roku i jest ona już w dużej mierze wyeksploatowana.
– Dlatego też, by uniknąć awarii, które spowodowałyby przerwy w dostawach wody, niezbędna jest modernizacja hali filtrów i hali pomp II stopnia – zauważa dyrektor Wodociągów Miejskich w Bytowie. – Dodatkowo powstałyby zbiornik kontaktowy wody surowej o pojemności 250 m3, podzielony na pół zbiornik wody czystej (2 razy po 250 m3), a także przepompownia III stopnia.
Dodajmy, że cały proces obsługi zostałby zautomatyzowany. Obecnie np. płukanie filtrów wykonywane jest ręcznie przez obsługę. Natomiast po modernizacji, będzie się to działo z poziomu komputera.
– Planujemy też automatyzację agregatu prądotwórczego, używanego w przypadku awarii sieci energetycznej zasilającej obiekt – podkreśla dyrektor M. Rychter. – Dziś w takich sytuacjach jest on uruchamiany ręcznie.
Biura w zabytkowym obiekcie
Modernizacja stacji pomp w Bytowie pozwoliłaby też na wygospodarowanie pomieszczeń w najstarszym budynku bytowskiej stacji, który powstał już w 1913 r. Przeniesiono by tam pracowników biurowych związanych z działalnością wodno-kanalizacyjną firmy.
Warto też wiedzieć, że ostatnią większą inwestycją podobnego rodzaju w Bytowie była przebudowa oczyszczalni ścieków w Przyborzycach, którą zrealizowano 2007 roku.
Komentarze (0)