Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Bytowskie wodociągi z nowym WUKO za 2,6 mln zł

Bytowskie wodociągi z nowym WUKO za 2,6 mln zł
R.G.
03.04.2024, o godz. 8:29
czas czytania: około 2 minut
0

Samorząd miejski Bytowa (woj. pomorskie), przyznał miejscowym Wodociągom Miejskim 1 mln zł dofinansowania na zakup specjalistycznego samochodu, tzw. WUKO. Natomiast Bytowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego otrzyma 100 tys. zł na budowę nowego bloku komunalnego przy ulicy Kwiatowej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Powyższą decyzję, podczas swojej ostatniej sesji, która obyła się 27 marca br., podjęła Rada Miejska w Bytowie.

Zastąpią wysłużony pojazd

Wsparcie dla Wodociągów Miejskich będzie przeznaczone na zakup specjalistycznego samochodu, tzw. WUKO.

– Dotychczasowe, tego rodzaju auto, zakupiono w 1998 roku i jest już mocno wysłużone – wyjaśnia dyrektor firmy Marcin Rychter. – Pojazd na bieżąco wykorzystywany jest do czyszczenia i udrażniania kanalizacji, a także przepompowni ścieków. Dzięki niemu, systematycznie usuwamy nieustannie gromadzący się w naszych instalacjach nadmiar piasku, który nie tylko spowalnia przepływ cieczy, ale też może doprowadzić do zniszczenia urządzeń. Dodam, że obecnie eksploatowany pojazd, w około 80% wykorzystywany jest na potrzeby sieci gminy Bytów. W pozostałych przypadkach odpłatnie wypożyczamy go innym gminom lub firmom i osobom prywatnym – podsumowuje dyrektor Rychter.

Zakup za około 2,6 mln zł netto

Koszt ogólny nowego pojazdu typu WUKO to 2,5-2,6 mln zł netto.

– Pozostałą część środków nasza spółka zabezpieczy w formie leasingu – wyjaśnia dyrektor Wodociągów Miejskich w Bytowie. – Nowy pojazd zwiększy wydajność czyszczenia. Obecny, musi za każdym razem jeździć do oczyszczalni, by zrzucić zebraną zanieczyszczoną wodę. Nowy ma być wyposażony w uzdatniacz umożliwiający ciągłe korzystanie z brudnej wody ściekowej. Dzięki temu znacząco zmniejszy się liczba przejazdów. Wydajność w stosunku do obecnego WUKO powinna wzrosnąć co najmniej dwukrotnie – zaznacza M. Rychter.

Blok komunalny przy ul. Kwiatowej

Dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł, które samorząd miejski przekaże Bytowskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego, dotyczy natomiast budowy nowego bloku komunalnego przy ul. Kwiatowej.  

– Inwestycja, w 85% ma być finansowana ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego – wyjaśnia burmistrz Ryszard Sylka. – Resztę pokryje gmina. Na razie BGK trochę się opóźnia. Przekazane przez nas środki posłużą BTBS-owi na dociągnięcie linii gazowej i przyłącza energetycznego – informuje włodarz Bytowa.  

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024