Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Centralny Port Komunikacyjny szansą rozwoju europejskiego lotnictwa?

Centralny Port Komunikacyjny szansą rozwoju europejskiego lotnictwa?
sr
29.08.2018, o godz. 11:11
czas czytania: około 2 minut
1

Polska chce wykorzystać koniunkturę w transporcie lotniczym, a także nasze położenie w środku Europy i stać się jednym z centrów ruchu lotniczego w skali światowej. Podwarszawski Centralny Port Komunikacyjny – Port „Solidarność” ma stać się filarem nowoczesnego systemu komunikacyjnego w Polsce.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Stworzenie CPK zakłada po pierwsze budowę nowego portu lotniczego, który zastąpi przepełniające się Lotnisko Chopina w Warszawie w zakresie ruchu transferowego.

100 mln pasażerów rocznie

CPK ma się też stać hubem dla całej Europy Środkowej i Wschodniej, zapewniając pasażerom połączenia do wszystkich najważniejszych portów lotniczych na świecie – ma być przygotowany docelowo do obsługi 100 mln pasażerów rocznie, co będzie stanowiło pięciokrotność ruchu możliwego do uzyskania na Okęciu, z zastrzeżeniem, że w pierwszym etapie ma obsługiwać 45 mln osób.

Stanie się również główną bazą operacyjną Polskich Linii Lotniczych LOT, otwierając przed naszym narodowym przewoźnikom perspektywy rozwoju w postaci wzrostu liczby pasażerów i rozwoju siatki połączeń.

Szybka kolej na lotnisko

Drugim komponentem Centralnego Portu Komunikacyjnego będzie program kolejowy, który
zakłada budowę około 1300 km linii kolejowych, aby zapewnić Polakom szybkie połączenie do CPK.

W efekcie dojazd do lotniska z większości miast leżących przy tych liniach ma trwać nie dłużej niż 2,5 godziny, przy założeniu, że pociągi będą jeździć z prędkością do 250 km/h.

Rozbudowa A2

Ponadto skrzyżowanie szlaków szybkiej kolei wokół CPK przyczyni się do skrócenia czasu
przejazdu między największymi miastami. Uzupełnieniem sieci komunikacyjnej wokół CPK będzie komponent drogowy w postaci rozbudowy autostrady A2 i budowy Autostradowej
Obwodnicy Warszawy, częściowo w korytarzu dotychczasowej drogi krajowej nr 50.

Inteligentna mobilność na Impact mobility rEVolution’18

Ponad połowa populacji Ziemi mieszka w miastach. Do 2050 r. ten odsetek wyniesie 70 proc. Jak sprawić, by w przeludnionych miastach nie tylko dało się żyć, ale by żyło się dobrze? Zdaniem ekspertów potrzebujemy inteligentnych pojazdów, dróg i miast. O rewolucji inteligentnej mobilności podczas międzynarodowego kongresu Impact mobility rEVolution’18  będą rozmawiać 12 i 13 września w Katowicach politycy, naukowcy, innowatorzy i przedsiębiorcy.

To największy w Polsce kongres poświęcony mobilności, przemysłowi transportowemu i zaawansowanym technologiom. 400 firm, 200 start-upów i 150 mówców z całego świata, wśród nich liderzy z takich firm jak Volkswagen Financial Services, Volkswagen Group Polska, Volvo, Nissan czy Airbus. Z pewnością nie powinno zabraknąć też wielkich nazwisk z polskiej sceny m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Gowina oraz przedstawicieli największych polskich spółek np. PLL LOT, PKP, Orlen, JSW, Tauron czy Grupy Azoty. Cel? Nadać rewolucji właściwą dynamikę.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


misiu

Komentarz #13681 dodany 2018-08-29 12:35:45

CPK rozwiąże problem ego prezesa i tylko tyle

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024