1 / 7

Człowiek w inteligentnym mieście – jego potrzeby i oczekiwania – to temat przewodni tegorocznej edycji „Forum Rozwoju Miast”, które odbywa się 10-11 października podczas Pol-Eco System w Poznaniu. Jednym z prelegentów wydarzenia był Charles Montgomery, kanadyjski pisarz i urbanista.

Podczas pierwszego dnia forum eksperci podzielili się doświadczeniem i zaprezentowali przykłady inteligentnych rozwiązań stosowanych w różnych miastach.

Więcej tolerancji 

– Patrząc na rozmaite miasta, na całym świecie widzę w nich duże zmiany. Cały czas miasta te rozrastają się, bo coraz więcej mieszkańców decyduje się na to, by w nich mieszkać. W efekcie powstają tzw. gigamiasta. Jednakże przy obecnych zmianach technologicznych i działaniach mających na celu wdrożenie smart city to nie zawsze idzie w parze z  potrzebami człowieka – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta Poznania.

Co zatem można zrobić w polskich miastach, m.in. w Poznaniu, by ludzie czuli się  szczęśliwi? – Chciałbym, aby w Poznaniu każdy czuł się dobrze i był szczęśliwy. Niezależnie od koloru skóry, wyznania i poglądów, by każdy darzył się szacunkiem – podkreślił prezydent. I dodał, że należy korzystać z nowoczesnych, inteligentnych rozwiązań, ale nie wolno patrzeć egoistycznie. Warto zastanowić się – “Czy to, co ja robię nie wymaga przypadkiem korekty?”.

Miasta szczęśliwe

Gościem specjalnym „Forum Rozwoju Miast” był Charles Montgomery, kanadyjski pisarz i urbanista, autor książki „Miasto szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miasta”.

– Smart city to miasto, które dba o swoich ludzi. Wszystkie technologie są dobre tylko wtedy, gdy poprawiają komfort życia ludzi. Musimy naprawić wiele szkód, które wyrządziliśmy w miastach i przyjrzeć się jeszcze raz naszym miastom i sprawić, by żyło się w nich szczęśliwie. Warto jednak zastanowić się co to jest szczęście. Pieniądze? Świat, w którym rządzi ekonomia? Raczej nie. Jak zatem zmierzyć poziom szczęścia? – dopytywał Charles Montgomery.

Jego zdaniem istnieje bardzo dobry sposób, by stwierdzić czy są ludzie szczęśliwi. Najlepiej po prostu zapytać ich samych o to, co czują. Czy można mieć jednak jeden przepis na szczęście w obszarach miejskich?

– Nasze rozumienie szczęścia obejmuje zwykle trzy obszary: zdrowie, subiektywne poczucie dobrostanu i to, jak psychologicznie rozkwitamy. Jednakże niezmiernie ważne jest zaufanie i wsparcie społeczne – powiedział Charles Montgomery. A dodatkowo struktura naszych miast ma wpływ na to czy mamy poczucie szczęścia. Przykładowo istotne jest, czy mieszkamy na obrzeżach miast, bo korki zwiększają nasze niezadowolenie. Sposób podróżowania też ma wpływ na poczucie naszego szczęścia.

–  Badania wskazują, że osoby jeżdżące rowerem są bardziej szczęśliwe niż podróżujący np. samochodem. Jednak w tym przypadku miasto, dostosowując się do potrzeb mieszkańców, musi budować właściwą i bezpieczną infrastrukturę. Niezmiernie ważne jest też tworzenie sieci ścieżek rowerowych. Chodzi o ich ciągłość – zaznaczył Charles Montgomery. Jak twierdzi, należy też usunąć pojazdy parkujące na chodnikach, podnieść standard komunikacji miejskiej, więcej spacerować po mieście, bo to wpływa na nasz nastrój. Należy też zwiększyć bezpieczeństwo na ulicach, na przejściach dla pieszych. Warto też zwrócić uwagę na kolorystykę ulic czy strukturę budynków.

– Zamknięte osiedla, ograniczone fasady budynków zabiją przestrzeń. Odgradzanie jest złe, bo płoty, mury, ściany oddzielają nas społecznie. Otwarte przestrzenie stwarzają więcej okazji do nawiązania społecznych relacji – mówił Charles Montgomery. Zwrócił też uwagę, że musimy sobie bardziej ufać, mieszkańcy muszą się o siebie bardziej troszczyć. To, jak projektujemy miasta i jak wygląda w nich mobilność ma wpływ na to, jak czujemy się w mieście. – Pracujmy zatem razem nad tym aby budować miasta o wysokim współczynniku zaufania – skonkludował Montgomery.

Technologia w służbie zaradnych społeczności

Pierwszego dnia konferencji odbyła się debata „Smart City. Technologia w służbie zaradnych społeczności” moderowana przez dr-a Macieja Frąckowiaka. W dyskusji udział wzięli: Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępca prezydenta Poznania; Dagmara Nickiel, YouNick Mint; dr Piotr Juskowiak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Michał Głowacki, Metaphor.

– Miasto smart to takie, które żyje rytmem życia swoich mieszkańców. Czego oczekujemy zatem od jakości życia w mieście? To tysiące małych rzeczy, które sami możemy zrealizować np. budując społeczeństwo obywatelskie. Jest też kolejny aspekt, czyli architektura i technologia. Ponadto musimy też przystosować nasze miasta do zmian klimatu. Miasto musi być bezpieczne. Ważna jest również troska o środowisko – stwierdziła Katarzyna Kierzek-Koperska.

– Wyciągajmy wnioski, nie tylko wdrażajmy technologie, ale też obserwujmy zmiany społeczne, a zainspiruje nas miasto. Nie tylko korzystajmy z najlepszej infrastruktury i technologii. Ona ma też pobudzić naszą kreatywność. Dziś technologia niszczy interakcję człowiek-człowiek bo korzystamy z komputerów, czy telefonów i nie mamy czasu i komfortu na spokojną rozmowę. Ubożeje nasz język. Mamy problemy z komunikacją – mówił Michał Głowacki. Jego zdaniem warto zacząć od tego, by zastanowić się co zmienić w mieście i w którym kierunku pójść, ale w kontekście współpracy z mieszkańcami. Bo tam są pomysły i potrzeby, które miasto ma zrealizować.

– Niezbędne są również pieniądze, bo bez tego ciężko wdrażać ważne rozwiązania i do tego ogromna wiedza i doświadczenie. Potrzebna jest też odwaga i determinacja oraz przekonanie mieszkańców aby skorzystali z dostępnych technologii – dodała Dagmara Nickiel.

Uczestnicy konferencji poznali też przykłady dobrych praktyk i nowatorskich rozwiązań. Rozmawiali o już wprowadzonych projektach, które wykorzystują technologie do zapewnienia lepszej jakości życia wszystkich mieszkańców. Zaprezentowali przykłady inteligentnych rozwiązań dotyczących planowania przestrzennego, urbanistyki i ochrony środowiska naturalnego.

W drugim dniu konferencji uczestnicy będą rozmawiać o inteligentnych formach komunikacji społecznej m.in. o nowoczesnych platformach komunikacji z mieszkańcami, które coraz częściej wykorzystują rozwiązania AI. Prelegenci odpowiedzą na pytania, jak mierzyć poziom otwartości i transparentności administracji lokalnej i opowiedzą, jak udostępnić Open Data. Ponadto będzie mowa o inteligentnych, czystych technologiach energetycznych. Uczestnicy dowiedzą się, czy miasto może być samowystarczalne energetycznie oraz jak może ono korzystać z energetyki rozproszonej. Zastanowią się, jaka jest rola nowoczesnych rozwiązań energetycznych w rozwoju miast i jakości życia mieszkańców.

Organizatorem wydarzenia jest Urząd Miasta Poznania, Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji, Grupa MTP oraz Związek Miast Polskich.

Osią konferencji są trzy bloki tematyczne: inteligentne rozwiązania włączające mieszkańców, inteligentne formy komunikacji społecznej oraz czyste technologie energetyczne.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj