W gminie Oława powstanie fabryka, w której będą produkowane wkłady do baterii do aut elektrycznych. Inwestorem będzie chiński koncern Guotai-Huarong. Koszt budowy to 45 mln dolarów (ponad 160 mln zł).

Zakład ma powstać w Godzikowicach w gminie Oława do 2020 r. Będzie to jedna z największych w Europie fabryka elektrolitu do wkładów do baterii litowo-jonowych.

Roczna wielkość produkcji fabryki pozwoli na dostarczenie wkładów do baterii do 1 mln aut elektrycznych.

Projekt fabryki w Godzikowicach chińskiego inwestora Zhangjiagang Guotai-Huarong New Chemical Materials (GTHR) jest elementem strategii wspierania rozwoju przemysłu elektromobilności w Polsce.

– Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że takie inwestycje powstają w naszym kraju, który staje się jednym z najważniejszych uczestników w tej branży na świecie. W dalszej perspektywie przełoży się to na wzrost popularności aut elektrycznych na drogach, a w konsekwencji istotną poprawą jakości powietrza w Polsce – mówi Krzysztof Senger, wiceprezes PAIH ds. inwestycji zagranicznych.

Chiński koncern jest jednym z trzech największych dostawców elektrolitów na świecie. Obecnie trwają prace polegające na zebraniu niezbędnej dokumentacji. Teren pod fabrykę został już zakupiony. Inwestor podkreśla, że działa zgodnie z najwyższymi standardami według ISO9001 i TS16949. Docelowo w fabryce zatrudnienie znajdzie ok. 100 pracowników.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj