1 / 6

W Warszawie powstał odcinek chodnika, który pochłania smog. Zbudowała go firma Skanska we współpracy z zarządem dróg miejskich i partnerami naukowymi. Planowana jest budowa kolejnych 6 tys. m kw. takich chodników.

Na ul. Towarowej w pobliżu Ronda Daszyńskiego ułożono specjalne płyty chodnikowe wykonane w technologii TX Active. Zostały one zamontowane na odcinku o powierzchni 350 m kw. To obszar przeciętnego boiska piłkarskiego.

Beton z domieszką tlenku tytanu dzięki promieniom słonecznym wykorzystuje zjawisko fotokatalizy. Na jego powierzchni dochodzi o redukcji szkodliwych substancji (w szczególności dwutlenku azotu), które w dalszym procesie rozkładają się na nieszkodliwe związki (podobne do stosowanych przy nawożeniu roślin) i wraz z wodą deszczową odpływają do gleby. Dodatkowym atutem samego betonu są jego właściwości samooczyszczenia się.

Projekt był testowany przez dziewięć miesięcy w warunkach laboratoryjnych i miejskich przy różnym natężeniu ruchu samochodowego. To pierwsze wielkopowierzchniowe wykorzystanie betonu czyszczącego powietrze w Europie Środkowo-Wschodniej.

Technologia wykorzystana przy Rondzie Daszyńskiego działa zgodnie z oczekiwaniami. Badania i obserwacje przeprowadzone w tym miejscu pokazują, że stężenie szkodliwych substancji obniżyło się o niemal 30 proc.

Znaczna poprawa powietrza została zaobserwowana również na wysokości 50 cm od podłoża, co jest szczególnie istotne dla zdrowia małych dzieci, bo mniej więcej na tej wysokości znajdują się ich usta i nosy. W pobliżu chodnika stanie stacja pomiarowa, która nieprzerwanie będzie badać stężenie zanieczyszczeń w powietrzu.

Testy pierwszego chodnika pochłaniającego smog wypadły na tyle dobrze, że zaplanowano już budowę kolejnych 6 tys. m kw. chodników z wykorzystaniem tej technologii. ZDM zapowiada, że zamierza współpracować przy realizacji tego projektu, aby „antysmogowych chodników” było w Warszawie więcej.

– Ten innowacyjny produkt może stać się bardzo efektywnym narzędziem w walce o czystsze powietrze i lepszą jakość życia w mieście. Sprawdziliśmy jego działanie w krajach Europy Zachodniej, dlatego tak bardzo zależało nam na tym, by przysłużył się również mieszkańcom Warszawy. Działania związane z redukcją oddziaływania na środowisko są wpisane na stałe w naszą strategię zrównoważonego rozwoju, dlatego udało się stworzyć odpowiedni ekosystem do tej realizacji. Bez wrażliwości ekologicznej i społecznej naszego partnera, firmy Skanska, nie zrealizowalibyśmy tej wyjątkowej inwestycji – mówi Przemysław Malinowski, menedżer ds. produktów specjalnych z Grupy Górażdże, producent betonu.

Czytaj więcej

Skomentuj