Krakowski zarząd zieleni miejskiej zbiera choinki w doniczkach od mieszkańców po to, by wiosną posadzić je w parkach. W Bełchatowie choinki zbiera schronisko dla psów.

Co zrobić z naturalną choinką po świętach? W wielu polskich miastach prowadzi się ich zbiórkę według harmonogramu. Zazwyczaj drzewka są przekazywane do kompostowni. W Warszawie zebrane choinki zostaną przerobione na biomasę, a następnie wykorzystane do ogrzewania domów lub produkcji prądu.

Tymczasem krakowski zarząd zieleni miejskiej apeluje o przekazywanie drzewek z korzeniami w donicach do specjalnego punktu przy stadionie Wisły. Zbiórka będzie prowadzona do końca stycznia. Zebrane rośliny zostaną wiosną posadzone.

ZZM organizuje taką akcję już po raz trzeci. W 2016 r. choinki posadzono w donicach na Zabłociu na terenie powstającego tam parku. W ubiegłym roku 20 drzewek zostało posadzonych w Nowej Hucie, a także w lesie skotnickim.

W Bełchatowie żywe choinki przyjmuje schronisko dla bezdomnych zwierząt. Chce je wykorzystać na nasadzenia wzdłuż ogrodzenia, tak by powstała bariera izolująca przed hałasem i wiatrem. W poprzednich latach stworzono już szpaler z drzewek przywożonych przez pracowników schroniska. Akcja odbywa się pod hasłem „PSYgarniemy choinki”.

Wypożyczanie choinki – sposób na eko-święta

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj