Od kilku lat trwa dyskusja jakie drzewko jest najbardziej przyjazne środowisku. Sztuczne, które służyć będzie przez wiele lat, prawdziwe – pochodzące ze specjalnych plantacji, a może upcyklingowe – zrobione z materiałów z odzysku (butelek pet, europalet)?

Od niedawna w Polsce pojawiła się jeszcze jedna możliwość – wypożyczanie choinek.

Na razie usługa dostępna jest w niewielkim zakresie, bowiem tylko na terenie Warszawy i najbliższych okolic. Firma, która prowadzi wypożyczalnię oferuje świerki dwóch odmian w różnych rozmiarach (od 60 do 200 centymetrów). Wszystkie są w doniczkach i po sezonie świątecznym (Święcie Trzech Króli) wracają do szkółki, po to, by o kolejne centymetry wyższe trafić do domów w kolejnym roku.

Maksymalny czas trzymania drzewka w domowej temperaturze to dwa tygodnie.  Zapłacimy za wynajem od 57 do 190 zł, co jest ceną o 25 proc. niższą niż cena zakupu choinki.

Podobną akcję prowadzi też od ubiegłego roku szwedzki koncern samochodowy Volvo. W tym sezonie zaoferował do wypożyczenia 500 drzewek, dwukrotnie więcej niż rok temu, i rozeszły się one w ciągu kilku godzin.

Ekologiczny kolędownik – pomysł na oryginalny prezent!

Jak widać więc, zainteresowanie taką usługą rośnie! Szkoda, że na razie wypożyczanie choinek dostępne jest tylko w stolicy. Pomysł jest prosty i niezwykle dobrze przyjmowany.

Co roku w Polsce ścinanych jest ok. 6 min choinek. Później trafiają one już tylko do utylizacji. Choinki sztuczne natomiast, aby zrównoważyć ślad węglowy powstały przy ich produkcji, muszą być używane co najmniej 10 lat. W tym kontekście wypożyczanie drzewka wydają się być najbardziej przyjaznym naturze rozwiązaniem.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj