Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
MTP poleco 19

Felietony

Wpisy

Wpisy

Spot o klimacie i powietrzu w Polsce. Chyba w Polsce…

Codziennie chodzisz po mieście, przeklinasz pod nosem jesień, bo ciemno, zimno i śmierdzi z kominów, aż tu nagle widzisz spot reklamowy o kraju, w którym żyjesz i nie wierzysz w to, co widzisz. Przecież nikt, kto spacerował w sezonie grzewczym ulicami Rybnika, Olsztyna, czy Krakowa nie uwierzy, że Polska jest liderem w ochronie powietrza i ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych!

Dom na drzewie – dziecięca fantazja czy sposób na życie?

Banał brzmi - kto z nas nie chciał w dzieciństwie własnego domku na drzewie? Takiego z drewna, tajemniczego, oplątanego wokół rozłożystego drzewa... A jednak coś w tym musi być, skoro dorośli ludzie traktują temat serio. Jak bardzo poważnie? Zobaczmy.

Odpady kuchenne do pojemnika na zmieszane. Tak radzą urzędnicy

Na zimę resztki kuchenne wrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane – tak selektywną zbiórkę bioodpadów widzi ratusz w podpoznańskim Luboniu. Takich miast niestety jest więcej. Ich mieszkańców uspakajamy: wiosną znów będą mogli segregować, sięgając dla swych miast wyżyn poziomów recyklingu. Co tam zima – szybko minie.

Pieniądze z budżetu obywatelskiego na… piece w budynkach miasta

Pieniądze z poznańskiego budżetu obywatelskiego zostaną wydane na antysmogowe drony latające nad kopcącymi kominami. To dobrze. Zostaną też wydane na likwidację pieców węglowych w mieszkaniach komunalnych. To źle. Dlaczego? Bo budżet obywatelski nie jest do tego!
Linia sortownicza w Gdańsku-Szadółkach

Gospodarujący odpadami obawiają się przepisów, które miały ich chronić

Nowe prawo miało ich chronić, tymczasem to oni obawiają się go najbardziej. Dla większości małych i średnich firm koszty wdrożenia narzuconych – w wielu przypadkach bezrefleksyjnie - obowiązków ustawy odpadowej mogą okazać się gwoździem do trumny. Tymczasem szarej strefy obostrzenia nawet nie musną.

Powietrzem bez smogu odetchniemy dopiero za 2 lata. Skąd opóźnienie?

Ministerstwo Energii proponuje rozwiązanie problemu smogu. W rozporządzeniu dotyczącym jakości paliw stałych spalanych w piecach pada sporo obietnic. Wygląda to całkiem przyzwoicie, ale zanim zaczniemy oddychać normalnym powietrzem, musimy wstrzymać oddech jeszcze na co najmniej na 2 lata.
css.php