Wszystkim budynkom miejskim w Chorzowie zrobiono zdjęcia. Dzięki tej inicjatywie powstanie mapa tego miasta w 3D, która ma być pomocna zarówno architektom, jak i mieszkańcom.

Dzięki szczegółowym zdjęciom zrobionym z samolotu, została przygotowana mapa Chorzowa w 3D. Wszystkie budynki w mieście zostały obfotografowane z każdej strony: z północy, południa, wschodu i zachodu, a także z góry.

Dzięki tym zdjęciom udało się stworzyć profesjonalne portale mapowe. Pracę nad portalami www.chorzow.ukosne.pl i www.chorzow.polska3D.pl trwały kilka miesięcy. Podczas projektowania stron zadbano o to, aby były one proste w obsłudze i jak najbardziej intuicyjne.

W maju zostały wykonane fotografie pionowe, ukośne i skaning laserowy. Nowe portale mapowe wyposażone zostały w dedykowane narzędzia, które umożliwiają wykonanie pomiarów, np. powierzchni ścian budynku.

Stadion Śląski w Chorzowie – widok z mapy 3D

W dalszym etapie prac przygotowano ortofotomapy i przekazano dane związane z ukształtowaniem powierzchni terenu. Uruchomienie portalu poprzedziły także szkolenia z możliwości wykorzystania nowych danych w pracy poszczególnych wydziałów Urzędu Miasta.

Koszt portali stanowił ponad 206 tys. zł. Chorzów na ten projekt otrzymał 85 proc. dofinansowania unijnego. Jak stwierdził Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa tak szczegółowe mapy stanowią nieocenione źródło informacji dla wszystkich zainteresowanych Chorzowem. Profesjonalne portale mapowe mają pomóc w pracy architektom i miejskim projektantom, a także wszystkim specjalistom zainteresowanym np. rewitalizacją miasta.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj