Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Ciepłownia na odpady – inwestycja bezpieczna, potrzebna i z dofinansowaniem

Ciepłownia na odpady – inwestycja bezpieczna, potrzebna i z dofinansowaniem
Bartłomiej Leśniewski
14.06.2022, o godz. 8:00
czas czytania: około 2 minut
0

W nowej perspektywie finansowej na budowę instalacji termicznego przetwarzania odpadów przeznaczonone zostaną trzy miliardy złotych – zapowiada NFOŚiGW. Więcej szczegółów na temat poznamy na konferencji „Ciepłownia na odpady – inwestycja bezpieczna i zrównoważona”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Konferencja odbędzie się 22 czerwca br. w formule hybrydowej: w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz online. Wstęp jest wolny – decyduje kolejność zgłoszeń.

Paliwo z Polski rodem

Eksperci Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie zwracają uwagę, że jedną z zalet instalacji ciepłowniczych na odpady jest to, że chcąc – nie chcąc surowiec produkujemy na miejscu, nie musimy ich od nikogo importować. I choć owszem, odpadami nie zasilimy całej energetyki cieplnej, to jedna ok. 10 proc. energii może i powinno pochodzić z odpadów – ocenia IGCP.

– Szczególnie w obecnej, wojennej sytuacji powinniśmy zwrócić na to uwagę. Zagospodarowanie energii z frakcji palnej z odpadów, z którą i tak nie mamy co zrobić, nie mamy jak zagospodarować: jest w tej sytuacji szczególnie cenne. Dlatego w naszych planach przewidzieliśmy ok. 3 mld zł, które przeznaczyć chcemy na rozwój instalacji, które umożliwią przerób odpadów na ciepło i energię elektryczną – mówi Dominik Bąk, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który będzie gościem konferencji.

Kwestia bezpieczeństwa

Spalanie odpadów w specjalnie do tego przygotowanych spalarniach jest bezpieczne dla środowiska. W ocenie ekspertów, najbardziej rygorystyczne wymagania dotyczące emisji zanieczyszczeń stawiane są spalarniom odpadów co powoduje, że emisja zanieczyszczeń ze spalarni jest zawsze mniejsza niż ze spalania innych paliw stałych, porównywalna z emisjami ze spalania gazu ziemnego.

Nie bez znaczenia jest też aspekt finansowy. Dziś za dalsze przetwarzanie pochodzących z odpadów trzeba w tej czy innej formie płacić. Gdy powstaje spalarnia – odwrotnie: to ona płaci odbiorcom komunalnych odpadów za dostarczone paliwo odpadowe. Nie pozostanie to bez pozytywnego wpływu na rachunki za odbiór odpadów.

Więcej o konferencji „Ciepłownia na odpady – inwestycja bezpieczna i zrównoważona”

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023