Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Ciepłownia w Suwałkach ma nowy układ oczyszczania spalin

Ciepłownia w Suwałkach ma nowy układ oczyszczania spalin
dom
04.06.2019, o godz. 8:41
czas czytania: około 2 minut
0

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Suwałkach uruchomiło instalację oczyszczania spalin przemysłowych. Tym samym terminowo zakończono projekt dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Układ oczyszczania spalin zbudowany w lokalnej ciepłowni przyczyni się do poprawy jakości powietrza w regionie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Projekt suwalskiego PEC budowy instalacji oczyszczania spalin dofinansowany został przez NFOŚiGW w listopadzie 2018 r. kwotą ponad 8 mln zł niskooprocentowanej pożyczki. Koszt całkowity tego przedsięwzięcia wyniósł niemal 13,7 mln zł.

Nowo zbudowana instalacja oczyszczania spalin składa się z trzech połączonych systemów: odpylania, którego zadaniem jest usuwanie cząstek stałych ze spalin; odazotowania, odpowiedzialnego za usuwanie związków azotu, w którym wykorzystany jest niekatalityczny system redukcji NOx oraz półsuchej metody odsiarczania.

Suwalska instalacja obsługuje kocioł wodny rusztowy typu WR25, przystosowany do spalania węgla kamiennego. Spaliny, po oczyszczeniu w instalacji, kierowane są do jednoprzewodowego komina betonowego, obsługującego wszystkie cztery kotły głównej ciepłowni.

Inwestycja ma docelowo ograniczyć emisję wynikającą ze spalania węgla kamiennego do poziomów zapewniających zgodność z wymaganiami określonymi w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady z 24 listopada 2010 r. w sprawie emisji przemysłowych. Chodzi zarazem o spełnienie wymogów zawartych w konkluzjach BAT (Decyzji Wykonawczej Komisji UE) dotyczących najlepszych dostępnych technik energetycznego spalania w odniesieniu do dużych obiektów.

Instalacja oczyszczania spalin w Suwałkach zapewni w całym zakresie pracy obsługiwanego kotła osiągnięcie emisji na poziomie nie wyższym niż 90 proc. dopuszczalnych wartości emisyjnych określonych w unijnych dyrektywach. W rezultacie ograniczenie emisji dwutlenku siarki wynieść ma 28,50 Mg/rok, a ograniczenie emisji tlenków azotu – 2,20 Mg/rok. Nastąpi także redukcja emisji pyłów o średnicy większej niż 10 mikrometrów (PM10) o 1,69 Mg/rok. Termin osiągnięcia tych wskaźników wyznaczono na koniec lutego 2020 r.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024