Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Co można znaleźć w kanalizacji? Odpowiedź może Cię zaskoczyć!

Co można znaleźć w kanalizacji? Odpowiedź może Cię zaskoczyć!
Kalina Olejniczak
27.07.2017, o godz. 15:24
czas czytania: około 1 minuty
0

Odznaczenie wojskowe z 1888 r., monety sprzed ponad 100 lat i całe zestawy sztućców - to skarby, jakie można oglądać w Muzeum Wodociągów w Lesznie. Wyłowiono je podczas czyszczenia odcinka w obrębie zaledwie dwóch studzienek. 

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Leszczyńscy wodociągowcy nie spodziewali się takich “zbiorów”. Jesienią 2016 r., podczas czyszczenia odcinka kanalizacji pomiędzy dwiema studzienkami, cenne pamiątki wyciągali łopatami.

Wśród rzeczy zapychających instalację przy ul. Lipowej w Lesznie były pociski, ok. 100 łusek po nabojach, monety (nawet z 1911 r.), guziki od wojskowych mundurów, elementy biżuterii i mnóstwo sztućców. Łuski i pociski (dwa zostały zdetonowane przez saperów z Głogowa) trafiły tam zapewne z pobliskich terenów wojskowych, a sztućce – prawdopodobnie przez nieuwagę pomywaczek.

Wszystkie te rekwizyty można oglądać w Muzeum Wodociągów, które udostępniane jest zwiedzającym np. podczas nocy muzeów. Można je też zwiedzać wirtualnie – poprzez stronę leszczyńskich wodociągów. Oprócz skarbów z ul. Lipowej, jest tam też m.in. fragment drewnianego rurociągu z XIX wieku wydobyty przy ulicy Chrobrego.

Leszno było w czołówce wielkopolskich miast, które zyskiwały nowoczesną sieć wodociągową. Zbudowano ją w latach 1899-1900. Nieco później, bo w latach 1913-14 powstała sieć kanalizacyjna.

Wrzucanie odpadów do kanalizacji to jednak problem nadal aktualny. Oprócz zabytkowych przedmiotów pracownikom MPWiK zdarza się znaleźć w kanalizacji te całkiem współczesne – np. części samochodowe czy elementy bielizny. Dlatego leszczyńscy wodociągowcy prowadzą kampanię edukacyjną “Śmieć zatyka sieć”.

Banner konferencja Suszenie osadów sciekowych 750 x 300

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b WODKAN TI-MA [27.05 – 09.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024