CPK reaktywacja. Polska przymierza się do Kolei Dużych Prędkości

CPK reaktywacja. Polska przymierza się do Kolei Dużych Prędkości
Bartłomiej Leśniewski
16.04.2024, o godz. 10:29
czas czytania: około 2 minut
0

Czy zmiana władzy przełoży się na zakończenie prac spółki Centralny Port Komunikacyjny (CPK)? Wcale nie! Nowy rząd zamierza kontynuować zapoczątkowane przez CPK prace nad budową w Polsce Kolei Dużych Prędkości.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Pierwsze spotkanie w ramach zorganizowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej forum dialogu technicznego CPK z branżą kolejową odbyło się w poniedziałek w Warszawie.

KDP

Uczestnicy dyskutowali nad wyzwaniami przed, którymi stoi branża w kontekście realizowanej koncepcji CPK. „W poruszanych tematach pojawiły się m.in. wyzwania związane z projektem Kolei Dużych Prędkości (KDP) zarówno w obszarach technicznych (nawierzchnia i obiekty inżynieryjne, sieć trakcyjna i system zasilania, system kontroli jazdy pociągów i sterowania ruchem) jak i funkcjonalnych (związanych np. z projektowaniem, budową, certyfikacją eksploatacją oraz w zakresie przygotowania kadr)” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Podczas dyskusji potwierdzono, że realizacja Kolei Dużych Prędkości (KDP) w ramach CPK jest nie tylko technicznym i technologicznym wyzwaniem, ale przede wszystkim szansą stworzenia dla społeczeństwa możliwości na dynamiczne przemieszczanie się koleją w Polsce i Europie a dla firm na aktywne uczestnictwo w projektach, które są w centrum zainteresowania polityki transportowej Unii Europejskiej. Jednoznacznie daje to nie tylko bezpośrednie korzyści ekonomiczne, ale również strategiczną platformę do dalszego rozwoju i integracji z europejskim rynkiem transportowym. Udział w projekcie KDP CPK umożliwia firmom wykazanie się na międzynarodowej arenie, przyczyniając się do wzrostu ich konkurencyjności i innowacyjności.

Szanse dla firm

Prace nad KDP otwierają przed firmami szansę na rozwój poprzez wymagające projekty, które mogą przyspieszyć transfer wiedzy i technologii. – Jest to również okazja do stworzenia nowych miejsc pracy i podniesienia kwalifikacji zawodowych pracowników, co przekłada się na długoterminowe korzyści dla całej gospodarki. Dlatego tak istotnym jest, aby przedsięwzięcie to było realizowane wspólnie poprzez budowanie relacji inwestora (CPK) z polskimi firmami i instytucjami naukowymi mówił Pełnomocnik Rządu ds. CPK, Maciej Lasek.

Odpowiednio wczesne i skoordynowane w ramach „Forum dialogu technicznego CPK” zaangażowanie wszystkich stron procesu i rozpoczęcie przygotowań pozwoli na zachowanie jednolitości parametrów technicznych dla linii projektowanych w różnym czasie przez różne podmioty. „ A także wdrożenie niezbędnych technologii przez producentów materiałów i urządzeń wykorzystywanych do budowy linii kolejowych oraz skoordynowanie rozwiązań projektowych z możliwościami firm budowlanych” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024