W ramach projektu CzęstoRowerowa Miasto zaprezentowało koncepcję uspójnienia sieci dróg rowerowych na terenie Częstochowie – z uwzględnieniem szlaków wylotowych i udrożnieniem wałów rzecznych.

W ostatnich latach można zaobserwować przyspieszony rozwój infrastruktury rowerowej. Obecnie rowerzyści korzystają z 85 kilometrów ścieżek, a liczba ta wzrośnie do ponad 100 km po ukończeniu dwóch, właśnie realizowanych, strategicznych inwestycji drogowych (DK-46 i DK-91).

Program „Kierunek Przyjazna Częstochowa”

Dla podniesienia komfortu użytkowników niezbędne staje się uspójnienie szlaków przebiegających przez Częstochowę. To jedno z pierwszych założeń projektu CzęstoRowerowa wpisującego się w program „Kierunek Przyjazna Częstochowa”.

– Uwzględniając ukończone inwestycje, jak i te przygotowywane, powstał plan na lata 2022-2024 wykonania łączników i remontów brakujących odcinków sieci dróg rowerowych. CzęstoRowerowa zakłada również udrożnienie wałów rzecznych dla rowerzystów, w tym przypadku konieczne będzie uzyskanie zgody właścicieli. Chcemy jednak już dziś to wziąć pod uwagę – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Pomysł łączenia istniejących tras dla rowerzystów został opracowany przez Łukasza Kota, społecznego konsultanta ds. komunikacji rowerowej, we współpracy z kierownictwem Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie. W czasie konferencji Łukasz Kot zaprezentował planowane na najbliższe lata inwestycje w infrastrukturę rowerową, które zintegrują sieć tras i pozwolą na swobodne poruszanie się rowerem po całym mieście.

– Czasami wystarczy dodatkowe 50 metrów, które wpłynie na wygodę jazdy, a innym razem potrzeba 7-kilometrowego odcinka, tak by połączyć się ze szlakiem prowadzącym do gminy ościennej – pomysłodawca komentował zakres prac.

Zaplanowane są przesunięcia budżetowe dla zabezpieczenia finansowania projektu.

Plany do zrealizowania

W tym roku mają być wykonane:
– remont ścieżki przy al. Jana Pawła II od Rynku Wieluńskiego do ul. Popiełuszki;
– łączniki w okolicy ulic Wręczyckiej i Okulickiego;
– połączenie ulic Bohaterów Monte Cassino z Hoene-Wrońskiego;
– połączenie dróg w pobliżu ronda Mickiewicza.

W tym roku jest również szansa na rozpoczęcie budowy ciągu rowerowego wzdłuż ul. Św. Jadwigi łączącego ulicę Św. Rocha z Główną, który ułatwi dojazd rowerem do Parku Wypoczynkowego „Lisiniec”.

 

Czytaj więcej

Skomentuj