Jak informują Wodociągi Częstochowskie, miejska infrastruktura wod-kan wymaga ciągłej odbudowy, przebudowy, a także modernizacji w związku z urbanizacją wielu obszarów. Miasto się rozwija i powstają nowe osiedla oraz ulice.
90 lat i modernizacje
Szereg działań inwestycyjnych prowadzonych jest w uzgodnieniu i wspólnie z Miejskim Zarządem Dróg, co minimalizuje koszty, a także uciążliwości dla mieszkańców.
Dodajmy, że Wodociągi Częstochowskie działają od 90-lat, co determinuje konieczność ciągłego odtwarzania infrastruktury dla utrzymania właściwych parametrów i jakości dostarczania wody.
Wiele miejsc i wiele inwestycji
Przedsiębiorstwo prowadzi obecnie rozbudowę sieci wodociągowej w Częstochowie (ul. Inspektowa, Szkolna, Grobla, Koniecpolska, boczna od Witaminowej oraz Plażowa), w Starej Gorzelni – boczna od ul. Wielkoborskiej, w Kolonii Wierzchowisko – ul. Pogodna, we Wrzosowej – boczna od ul. Katowickiej oraz w Koninie – ul. Parkowa.
Ponadto, Spółka na rzecz Związku Komunalnego Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji w Częstochowie w ramach dofinansowania ze środków Polskiego Ładu buduje nowe sieci wodociągowe o łącznej długości ponad 5 km.
W Częstochowie dotyczy to al. 11 Listopada, ul. bocznej od ul. Konwaliowej, Rędzińskiej, Przestrzennej, Piastowskiej, Kiedrzyńskiej i Kurpińskiego-Ponurego, w Kłobucku – ul. Chodkiewicza, w Aleksandrii I (Kopalnia) – Gościnnej, w Biskupicach – Polnej i Jurajskiej, w Hucie Starej B – Okrężnej, w Brzezinach Kolonia – bocznej od Rzecznej, w Rędzinach – bocznej od Kościuszki, w Wierzchowisku – bocznej od Działkowej, Brata Alberta i Szkolnej.
Dodajmy również, że w marcu br., Wodociągi Częstochowskie rozpoczęły realizację inwestycji polegającej na przebudowie sieci wodociągowej wraz z przyłączami w ul. Marynarskiej w Częstochowie na odcinku od ul. Przejazdowej do ul. Łąkowej w miejscowości Wyrazów oraz budowie sieci na odcinku od ulicy Łąkowej do ulicy Podmiejskiej w Częstochowie.
Bezwykopowa renowacja instalacji
Poza rozbudową infrastruktury wodociągowej Wodociągi Częstochowskie prowadzą też systematyczną bezwykopową renowację kanalizacji sanitarnej metodą długiego rękawa (ok. 3 km rocznie).
Warto dodać, że technologia rękawa służy do bezwykopowej renowacji sieci kanalizacyjnych, wykonanych z przewodów: kamionkowych, betonowych, żelbetowych, żeliwnych, stalowych i z tworzyw sztucznych.
Jak podkreślają Wodociągi Częstochowskie, to metoda nieinwazyjna, która pozwala na odrestaurowanie instalacji bez jej odkrywania.
Tego rodzaju renowacja kanałów polega na utworzeniu na ich wewnętrznej powierzchni wykładziny z rozciągniętego rękawa, dopasowanego do kształtu naprawianego kanału. Utwardzona wykładzina pełni rolę nowego kanału, wzmacnia pęknięcia i wypełnia ubytki kanału, uszczelnia go i zapobiega infiltracji wód i eksfiltracji ścieków.
Komentarze (0)