1 / 4

W ramach realizacji zadania z Budżetu Obywatelskiego pn. „Domek dla jeża i jerzyka w dzielnicy Północ” kupiono i rozstawiono przy Promenadzie Niemena w Częstochowie kilkanaście domków dla jeży.

Jeże to nie tylko sympatyczne, ale i niezwykle pożyteczne zwierzęta. Są jednymi z największych ssaków owadożernych. Najczęściej odżywiają się owadami, będącymi uporczywymi szkodnikami wielu roślin.

Szukając lokalizacji starano się wybrać miejsca osłonięte od wiatru i zniwelować wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych. W domkach zwierzęta mogą znaleźć schronienie przez cały rok. Ekologiczna, wykonana z drewna konstrukcja zapewni bezpieczne schronienie w trudniejszych warunkach pogodowych, szczególnie w okresie zimowania.

Domki dla jeży umożliwiają skuteczne osiedlanie się tych niezwykle pożytecznych zwierząt na terenach zieleni miejskiej. Koszt realizacji zadania to 1125 zł. W Częstochowie podobnie, jak przed rokiem, nie wszystkie z jesiennych liści w miejskich parkach i skwerach są sprzątane. Część z nich posłuży jako zimowe schronienie dla jeży.

Jeżo-strefy są już w miejskich parkach pod Jasną Górą, wkrótce pojawią się też w innych miejscach, gdzie mogą zimować te zwierzęta. Specjalne kopczyki będą usytuowane pomiędzy drzewami, poza wyznaczonymi ścieżkami, tak by zminimalizować ryzyko ich zniszczenia. Tworzeniem i utrzymaniem stref dla jeży zajmuje się częstochowskie Centrum Usług Komunalnych.

Czytaj więcej

Skomentuj