PGE chce uruchomić w Krakowie wypożyczalnię aut elektrycznych w systemie car-sharingu. Odpowiednia umowa wpłynęła do zastępcy prezydenta miasta odpowiedzialnego za inwestycje i infrastrukturę.

– Obecnie rozmawiamy ze spółką PGE Nowa Energia, która będzie naszym głównym partnerem w działaniach na rzecz e-mobilności. Chcemy zorganizować na terenie miasta kolejną stację wypożyczania samochodów elektrycznych oraz zbudować system stacji ładowania – powiedział zastępca prezydenta Krakowa Tadeusz Trzmiel.

Na początku miasto chce udostępnić mieszkańcom 50 samochodów. Obecnie trwają dyskusje nad marką aut. Urzędnicy wybierają między Nissanem, Volkswagenem i BMW. W ramach systemu udostępnione zostaną także stacje ładowania pojazdów.

Projekt przewiduje, że w Krakowie powstanie od 60 do 80 miejsc parkingowych dla aut elektrycznych z systemu car-sharingowego. PGE ma dostarczyć system zarządzania samochodami oraz aplikację do ich wypożyczania.

1 / 9

– To rozwiązanie będzie służyło mieszkańcom i uzupełniało model komunikacji w Krakowie, nie będą to już tylko tramwaje i autobusy elektryczne, ale także samochody elektryczne, którymi będzie można bezszelestnie i ekologicznie poruszać się po mieście – powiedział Paweł Śliwa z PGE.

Według szacunków uruchomienie systemu car-sharingu w Krakowie potrwa ok. roku.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj