Czym i jak podróżują Krakowianie? Badanie sondażowe

Czym i jak podróżują Krakowianie? Badanie sondażowe
R.G.
07.05.2023, o godz. 10:01
czas czytania: około 2 minut
0

Miasto Kraków rozpoczyna realizację badań ankietowych w ramach Kompleksowych Badań Ruchu 2023. Badania swym zakresem obejmą 36 gmin krakowskiego obszaru metropolitalnego – razem 36 gmin. Elementem sondażu będą badania dotyczące preferencji transportowych i podróży.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wywiady w gospodarstwach domowych prowadzone będą od 10 maja do 17 czerwca włącznie, w każdą środę, czwartek i piątek po godz. 17.00 oraz w soboty po godz. 10.00.

Ankieterzy w domach Krakowian

Ankieterzy przeprowadzą wywiady w losowo wybranych gospodarstwach domowych z wszystkimi obecnymi mieszkańcami powyżej szóstego roku życia. Łącznie przebadanych zostanie 10 tys. gospodarstw domowych, z czego 6 tys. z terenu Krakowa oraz 4 tys. z terenu strefy podmiejskiej.

Jak podkreśla krakowski magistrat, każdy ankieter działający na zlecenie miasta będzie posiadał, wyeksponowany w widocznym miejscu, identyfikator zawierający: zdjęcie, imię i nazwisko, numer służbowy, nazwę pracodawcy, dane Krakowa, nazwę projektu, imię i nazwisko oraz numer kontaktowy do kierownika badań, pieczęć Krakowa oraz pracodawcy. Ponadto każdy ankieter ma posiadać list polecający Prezydenta Miasta Krakowa.

Ankiety także na parkingach

Ponadto, zrealizowanych zostanie 800 krótkich ankiet na parkingach typu Park+Ride / Bike+Ride, dotyczących aktualnie realizowanych podróży przez korzystających z nich użytkowników. Badania te będą wykonywane w godz. 6.00-9.00 oraz 15.00-17.00 we wtorki, środy i czwartki.

Podstawa modelu ruchu transportowego

Efektem badań ma być szczegółowy raport zawierający opis zachowań komunikacyjnych mieszkańców krakowskiego obszaru metropolitalnego. Wyniki posłużą do opracowania modelu ruchu systemu transportowego Krakowa i obszaru metropolitalnego oraz opracowania Planu Zrównoważonej Mobilności Metropolii Krakowskiej.

Model ruchu będzie natomiast podstawą do podejmowania decyzji dotyczących realizacji bieżących zadań, a także planowania rozwoju systemu transportowego krakowskiego obszaru metropolitalnego w celu poprawienia i ułatwienia przemieszczania się jego mieszkańców po całym obszarze.

Pozyskiwanie środków UE

Opracowanie Planu Zrównoważonej Mobilności Metropolii Krakowskiej stanowić będzie podstawę do ubiegania się o pozyskanie dofinansowania na projekty związane z systemem transportowym ze środków Unii Europejskiej w perspektywie 2021-2027 (m.in. na budowę i rozbudowę węzłów przesiadkowych, parkingów P&R, tras rowerowych, modernizację taboru).

Jak informuje Urząd Miasta Krakowa zebranie rzetelnych danych o przemieszczeniach mieszkańców metropolii, niezbędne jest do racjonalnego zarządzania systemem transportu zarówno w mieście, jak i w regionie. Biorąc udział w badaniu, mieszkańcy przyczyniają się do usprawnienia systemu transportu w swoim otoczeniu.

W ramach unijnego projektu

Badanie preferencji transportowych Krakowian realizowane jest w ramach projektu współfinansowanego z Funduszy Europejskich: POIS.06.01.00-00-0084/22 pn. „Od idei do zmiany – Plan Zrównoważonej Mobilności Metropolii Krakowskiej”.

Umowa na realizację badań ankietowych została podpisana w czwartek, 27 kwietnia, z wykonawcą wyłonionym w ramach przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego, tj. konsorcjum firm: IBC Advisory SA z siedzibą w Warszawie, CBM Indicator Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie i MWG Studio Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024