Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Czym się pali w piecach w Mielcu? Straż miejska kontroluje i ostrzega

Czym się pali w piecach w Mielcu? Straż miejska kontroluje i ostrzega
sm
18.01.2019, o godz. 8:45
czas czytania: około 2 minut
0

Strażnicy miejscy w całej Polsce sprawdzają paleniska pieców w gospodarstwach domowych. Czasem robią to po zgłoszeniu od sąsiadów, innym razem - z własnej inicjatywy. Niestety kontrole wykazują to, co wiadomo od dawna - wielu Polaków pali w piecach śmieciami. Potwierdziła to kilka dni temu straż miejska w Mielcu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

– Tylko w roku 2018 interweniowaliśmy (w sprawie podejrzenia spalania odpadów – przyp. red.) 107 razy. Od początku aktualnego sezonu grzewczego 35 razy sprawdzaliśmy co spalane jest w domowych piecach. Niestety, w 17 przypadkach stwierdziliśmy, że na opał trafiają np. styropian, czy odpady płyty meblowej. Mandatami ukarano 12 właścicieli nieruchomości, a wobec pięciu osób zastosowano upomnienie – powiedział Arkadiusz Misiak, komendant Straży Miejskiej w Mielcu.

W trakcie jednej z kontroli pobrano próbkę popiołu z paleniska, którą przesłano do ekspertyzy w Centralnym Laboratorium Pomiarowo-Badawczym w Jastrzębiu Zdroju. – Wyniki oceny morfologicznej i badania fizykochemicznego, jakie otrzymaliśmy niedawno, są wręcz przerażające. Wykryto znaczne przekroczenie norm dla kilku pierwiastków m.in. dla kadmu, ołowiu i miedzi. Z odpadu paleniskowego, czyli z popiołu, wyodrębniono m.in. zadrukowany papier i tekturę falistą, spiek miedziany z fragmentami drutów miedzianych, kłębek odpadów komunalnych i fragmenty styropianu – informuje komendant.

Przypomnijmy, że strażnicy miejscy i gminni mają prawo wstępu na teren prywatnej nieruchomości w celu wykonania czynności sprawdzających. Mogą też żądać informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego, a także dokumentów i wszelkich danych związanych z problematyką kontroli. Jeżeli okaże się, że spalane były odpady komunalne lub zabronione, sporządzany jest protokół kontrolny i mieszkaniec może zostać ukarany mandatem w wysokości adekwatnej do popełnionego wykroczenia.

– Zadaniem miasta nie jest stałe kontrolowanie mieszkańców. Nie chcemy tego. Jednak bezpieczeństwo i zdrowie jest najważniejsze. Dlatego w przypadkach, kiedy wciąż wiele osób świadomie naraża siebie, swoich bliskich, a także sąsiadów i innych mieszkańców Mielca, musimy reagować – mówi prezydent Mielca Jacek Wiśniewski.

– Spalanie odpadów, a zwłaszcza materiałów niebezpiecznych w przydomowych piecach i kotłowniach, jest zagrożeniem zdrowia oraz życia i zdecydowana większość mielczan zdaje sobie z tego sprawę, co niezwykle cieszy. Bardzo pozytywne jest także to, że większość mieszkańców miasta reaguje w takich sytuacjach prosząc o pomoc straż miejską – dodał.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2023