1 / 2

Warszawski Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) prowadzi porządki w stolicy przez cały rok, jednak część z nich można wykonywać tylko przy temperaturach, które sprzyjają używaniu wody. Mycie ulic, wiat i koszy na śmieci wraca do codziennych harmonogramów.

1500 km ulic do posprzątania

Usunięcie z ulic piasku i innych zanieczyszczeń, które nagromadziły się przez zimę, jest ważne przede wszystkim dla bezpieczeństwa kierowców. Prace zlecane przez ZOM prowadzone są na mokro, co ogranicza wzbijanie się pyłów podczas zamiatania i korzystnie wpływa na jakość powietrza. Przy sprzyjającej pogodzie na ulicach pojawiają się już zamiatarki i zmywarki. Mają do posprzątania 1500 km ulic. Aby uzyskać efekt dokładnie wyczyszczonych jezdni, konieczny jest kilkukrotny przejazd tych pojazdów, dlatego potrwa to kilka tygodni.

Porządki na właściwym torze

Szczególnej organizacji prac porządkowych wymagają jezdnie, w których znajdują się utwardzone torowiska. Zamiatarki i zmywarki będą pojawiały się na nich regularnie, dwa razy w tygodniu. W tym roku zaplanowano 60-krotne sprzątanie torowisk.

Sprzątanie torowisk wymaga od służb oczyszczania miasta synchronizacji z rozkładem jazdy. Gdy tramwaje po ostatnim kursie wracają do zajezdni, wtedy do pracy przystępują pojazdy porządkowe. Sprzątanie jest precyzyjnie zaplanowane, ponieważ nocna przerwa w kursowaniu trwa zaledwie około czterech godzin. Zlecane przez nas prace są prowadzone na mokro, co korzystnie wpływa na jakość powietrza, ponieważ ogranicza wzbijanie się pyłów. Harmonogram sprzątania jest codziennie aktualizowany w oparciu o prognozy pogody. Ujemna temperatura czy ulewny deszcz oznaczają wstrzymanie porządków zarówno na jezdniach, jak i torowiskach.

Czysto dla pieszych i pasażerów – 1222 wiaty przystankowe do umycia

Gdy zimą nie pada śnieg i nie ma gołoledzi, chodniki i przystanki są zamiatane na bieżąco. W miejscach o największym ruchu pieszych odbywa się to nawet codziennie. Dlatego te tereny na wiosnę nie potrzebują dodatkowych porządków, a wysoki standard czystości jest utrzymywany na co dzień. Podobnie jest z usuwaniem śmieci z koszy. Każdy z 12 tys. śmietników, za które odpowiada ZOM, jest opróżniany codziennie przez cały rok, niezależnie od pogody, od 1 do 7 razy na dobę.

Są jednak prace, które wracają na wiosnę, ponieważ nie można ich było prowadzić przy ujemnych temperaturach. To m.in. gruntowne mycie wiat przystankowych, do którego używa się myjek ciśnieniowych.

Wiosenna pogoda jest już stabilniejsza w zakresie nocnych, dodatnich temperatur. Dzięki temu ZOM mógł rozpocząć mycie 1222 wiat. Jako pierwsze w harmonogramie prac porządkowych są te zlokalizowane w Śródmieściu i na Pradze Północ. Szyby, gabloty i dachy wiat są dokładnie czyszczone wodą pod ciśnieniem. Oprócz typowych zabrudzeń usuwane jest także pseudograffiti, nielegalne ogłoszenia i naklejki. Mycie obejmuje też przystankowe słupki, rozkłady jazdy, ławki i chodnik. Prace prowadzone są nocami, by nie generować utrudnień dla pasażerów.

W tym roku ZOM dysponuje środkami, które pozwolą wyczyścić nawet 1000 śmietników.

Porządki dla rowerzystów

Pozimowe porządki obejmą również ścieżki rowerowe wzdłuż dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych. Uprzątnięcie ich z piasku, liści i śmieci to kwestia nie tylko estetyki, ale i bezpieczeństwa rowerzystów. Zanieczyszczenia, które wymagają szybkiego usunięcia, jak np. potłuczone szkło, są także sprzątane interwencyjnie – mogą je zgłaszać również mieszkańcy za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Wiosenna zieleń

Przygotowania do wiosny widać również na 60 pętlach komunikacji miejskiej, którymi opiekuje się ZOM. To powierzchnia 11,5 ha zieleni. Trawniki są sprzątane i wygrabiane, trwa również pielęgnacja krzewów. A już niedługo na kwietnikach ustawionych na krańcowych przystankach pojawi się ponad 11 tys. wielokolorowych bratków.

Czysta Warszawa – wspólna sprawa

Zarząd Oczyszczania Miasta odpowiada za czystość wybranych terenów w Warszawie. Zarządców pozostałych miejsc zachęcamy, aby dbali o porządek regularnie, a przy sprzyjającej pogodzie rozpoczęli też gruntowne sprzątanie po zimie. Nad czystością stolicy czuwają także m.in. urzędy dzielnic, Zarząd Terenów Publicznych, Zarząd Praskich Terenów Publicznych, Zarząd Zieleni m.st Warszawy i administratorzy osiedli.

źródło: um.warszawa.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj