Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Czyste paliwo wodorowe powstawać będzie z odpadów spalanych w ITPOK

Czyste paliwo wodorowe powstawać będzie z odpadów spalanych w ITPOK
Bartłomiej Leśniewski
22.09.2022, o godz. 9:02
czas czytania: około 2 minut
0

Technologię taniej produkcji wodoru z wody z wykorzystaniem odpadów, jak żużle i popioły opracowali specjaliści podkrakowskiej firmy Protium P.S.A. i naukowcy Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Jak wynika ze środowej informacji rzeczniczki GIG Sylwii Jarosławskiej-Sobór, technologia H2ash zakłada wytwarzanie wodoru przy użyciu ubocznych produktów przemysłowych procesów termicznych zawierających wolny glin. Chodzi przede wszystkim o produkcję wodoru z żużla, czyli odpadu ze spalania odpadów komunalnych w spalarniach.

Potrzebny glin

Zgodnie z informacją GIG uboczne produkty przemysłowych procesów termicznych (UPPT), czyli żużle i popioły, mogą zawierać wolny glin. Pozyskiwanie wodoru gazowego z wykorzystaniem żużli i popiołów z UPPT polega na wychwytywaniu wodoru, który powstaje w wyniku silnej reakcji glinu metalicznego, zawartego w żużlach i popiołach, z wodą. Wydajność procesu podnosi zastosowanie dodatków katalitycznych, jak chlorek sodu (sól).

– Naszym założeniem jest wytwarzanie gazu bogatego w wodór z wody, przy użyciu żużli, popiołów i pyłów, pochodzących z różnego rodzaju przemysłowych procesów termicznych, które w swoim składzie zawierają znaczne ilości związków glinu. Glin jest tu kluczowy, ponieważ to właśnie ten pierwiastek w kontakcie z wodą powoduje uwalnianie wodoru – powiedział, cytowany przez Jarosławską-Sobór, współautor rozwiązania Krzysztof Gogola z GIG.

Według autorów technologii H2ash może ona również znaleźć zastosowanie w przypadku żużli i popiołów ze spalania i współspalania odpadów, biomasy i paliw stałych innych, niż węgiel kamienny i węgiel brunatny oraz żużli z procesów metalurgicznych.

Bezpieczeństwo instalacji

Oprócz niskoenergetycznego pozyskiwania wodoru z wody, wdrożenie tej technologii likwiduje problem uwalniania się wodoru z żużli i popiołów. Zwiększa to bezpieczeństwo eksploatacji instalacji, w których te odpady powstają. Umożliwia też dalsze ich przetwarzanie dla uzyskania użytecznych produktów końcowych, mających zastosowanie w budownictwie czy robotach inżynieryjnych

Protium P.S.A. wskazuje, że wdrożenie technologii H2ash jest możliwe w postaci węzłów technologicznych na terenie istniejących spalarni odpadów lub zakładów energetycznych wykorzystujących paliwa z odpadów. Może to być też samodzielna instalacja, wykorzystującą żużle i popioły z różnych źródeł.

Zainteresowanie

Odbiorcami technologii mogą być zakłady termicznego przetwarzania odpadów, zakłady energetyczne wykorzystujące paliwa z odpadów, a także podmioty prowadzące przetwarzanie odpadów oraz podmioty z branży paliwowej i chemicznej.

– Takie zainteresowanie odnotowujemy m.in. ze strony podmiotów prowadzących instalacje termicznego przekształcania odpadów oraz branży paliwowo-energetycznej – zasygnalizował Gogola. Autorzy rozwiązania akcentują, że przetwarzanie odpadów w energię uznaje się za niezbędny element przejścia w kierunku zrównoważonej gospodarki.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ)
css.php
Copyright © 2024