Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

"Czyste powietrze" będzie przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu

sm
20.09.2018, o godz. 15:09
czas czytania: około 3 minut
0

Rząd w ciągu dwóch tygodni zajmie się uchwałą zawierającą program wsparcia dla gospodarstw ubogich energetycznie. Zapowiedział to Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. rządowego programu "Czyste powietrze".

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Piotr Woźny prezentował założenia Programu “Czyste powietrze” w Katowicach. Przypomniał, że trzy najważniejsze filary programu to: przepisy dot. wymagań dla kotłów na paliwa stałe (już obowiązujące) i norm jakościowych dla paliw stałych (wciąż trwają prace nad rozporządzeniem), a także mechanizmy wsparcia.

Wskazał przy tym na wagę inicjatywy Komisji Europejskiej „Catching-up Regions”, w której m.in. przez rok na bazie woj. małopolskiego i śląskiego badano, jak wykreować system wsparcia polskich domów jednorodzinnych. Chodzi o to, aby rodziny płaciły niższe rachunki za energię, żeby poprawiła się jakość powietrza i żeby zmniejszyła się skalę ubóstwa energetycznego.

Smog bierze się m.in. z ubóstwa

Niedawno opublikowane opracowanie pt. “Ubóstwo energetyczne w Polsce”, przygotowane przez naukowców ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na zamówienie Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla potwierdziło, że państwo i samorządy, walcząc ze smogiem, muszą znaleźć formę pomocy dla najuboższych, by nie palili oni w piecach śmieciami i najtańszym opałem.

„Czyste powietrze” – ruszył nabór wniosków w programie

Autorzy raportu wskazują, że wraz z poszerzeniem i pogłębieniem się zjawiska ubóstwa energetycznego można spodziewać się, iż najubożsi – niezgodnie z przepisami – będą wykorzystywać do ogrzewania paliwa o znacznie gorszej jakości, aby zaspokoić podstawowe potrzeby energetyczne. Chodzi np. o spalanie drewna i śmieci w dodatkowo instalowanych piecach o niższej generacji.

Piotr Woźny zapowiedział przeciwdziałanie. Potrzeba ustanowienia dobrze oddzielonych programy wsparcia dla osób ubogich (program socjalny) i nieubogich energetycznie, a także dobrze koordynować wydawanie pieniędzy publicznych pod kątem efektywności ich zaangażowania.

Uchwały antysmogowe bez konkretów

Woźny ocenił jednocześnie, że rządowe zaangażowanie w finansowanie działań przewidzianych w programie “Czyste powietrze” jest „substytutem tego, co powinny zrobić władze województw” w ślad za przyjmowanymi przez nie uchwałami antysmogowymi.

– Te uchwały niestety zamieniły się w deklaracje społeczno-polityczne, ponieważ nie szły za nimi konkretne działania – poza Małopolską – mające na celu wsparcie mieszkańców w procesie wymiany przestarzałych kotłów – ocenił.

Woźny przypominał, że, spośród 36 polskich miast na tegorocznej liście pięćdziesięciu europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem WHO , 15 znajduje się w woj. śląskim (mieszka w nich 1,59 mln osób). Przypomniał, że 15 miast regionu obejmie pilotażowy program “Stop Smog”, dotyczący termomodernizacji, dla najmniej zamożnych gospodarstw domowych.

Program wsparcia dla ubogich

– To, co robimy to uchwała, która przeszła przez komitet stały i myślę, że w ciągu tygodnia lub za dwa tygodnie trafi na Radę Ministrów, w której robimy dedykowany program wsparcia dla tych najmniej zamożnych gospodarstw. Chcemy zacząć uczyć się wydawać pieniądze razem z samorządem województwa i gminami. Te 15 śląskich miast, to są miasta zarówno powyżej 100 tys. mieszkańców, jak i poniżej 100 tys. mieszkańców – zapowiedział Woźny.

Przedstawiając plan działań związanych z wdrożeniem projektu “Czyste powietrze” na lata 2018-27, Woźny zapowiedział, że w latach 2018-19 uruchomione zostaną dwa programy wsparcia: koordynowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program Czyste Powietrze oraz pilotaż dla ubogich energetycznie w miastach z listy WHO.

– W latach 2018-21 chcemy zinwentaryzować wszystkie dostępne środki publiczne, które są jeszcze w tej perspektywie unijnej; chcemy też nauczyć się z samorządami wspólnie wydawać te pieniądze – zadeklarował pełnomocnik.

Nabór wniosków w programie “Czyste powietrze” ruszył w środę. Program dotyczy wymiany pieców i termomodernizacji budynków i będzie realizowany przez 12 lat, z czego przez 10 lat będzie można składać wnioski.

Źródło: Serwis samorządowy PAP/Interia/SGGW

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2024