Tłuszcz, chusteczki i pączki w rurach. Czego absolutnie nie wrzucać do toalety?

Do kanalizacji od lat trafiają odpady, które nigdy nie powinny się tam znaleźć. Problem dotyczy nie tylko prywatnych domów, ale też restauracji, stacji benzynowych i toalet publicznych – miejsc, w których sedes wciąż bywa traktowany jak kosz na śmieci. Niewłaściwe nawyki prowadzą do kosztownych awarii i zatorów, których można uniknąć.

630 tys. zł na doradztwo dla ITPOK. Kolejne gminy GZM wchodzą do gry o spalarnie

Pięć kolejnych gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w tym Bytom i Tarnowskie Góry, dołączyło do międzygminnego projektu przygotowania inwestycji w spalarnie odpadów. Zgodnie z najnowszą uchwałą zgromadzenia GZM, w grupie planującej budowę instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych (ITPOK) jest już 27 samorządów.

WaterFolder Day 2026 – eksperci o gospodarce wodnej, inwestycjach i przyszłości infrastruktury

Planowanie inwestycji, rozwój miast oraz zarządzanie infrastrukturą coraz częściej wymagają uwzględnienia nowych wyzwań związanych z wodą. Powodzie, susze oraz rosnące wymagania środowiskowe sprawiają, że gospodarka wodna staje się jednym z kluczowych elementów współczesnej polityki rozwoju. O tych zagadnieniach będą dyskutować uczestnicy WaterFolder Day 2026, który odbędzie się 23–24 czerwca 2026 r. we Wrocławiu pod hasłem „Gdzie ludzi łączy woda”.
efektywność systemu kaucyjnego

Chęć odzyskania 50 groszy czy troska o planetę? Co tak naprawdę motywuje Polaków do bycia eko?

Mimo deklarowanego pozytywnego podejścia do recyklingu, co czwarty Polak wciąż nie oddaje opakowań kaucyjnych. Wg danych z Ministerstwa Klimatu i Środowiska do obiegu wraca aż 60%, opakowań kaucyjnych, a plastik powoli znika z naszych lasów i rzek. Jednak za tymi liczbami kryją się realne wyzwania: zapchane maszyny, brak miejsca w domach na puste butelki i niejasne zasady zwrotu. Czy Polska zdoła osiągnąć unijny cel 90% zbiórki do 2029 roku i co tak naprawdę motywuje nas do bycia eko – troska o planetę czy chęć odzyskania 50 groszy?

Hennig-Kloska: z systemu ETS nie da się jednostronnie wyjść, ale można i trzeba go zmienić

Z systemu ETS nie da się jednostronnie wyjść, ale można i trzeba go zmienić – stwierdziła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Reforma systemu ETS ma na celu stworzenie mechanizmu, który daje impuls do odejścia od importowanych paliw w sposób akceptowalny dla gospodarki i gospodarstw domowych. Polska postuluje m.in. rezygnację z obowiązkowego wdrażania ETS2 do 2030 roku oraz zwiększenie puli bezpłatnych uprawnień dla przemysłu.
Ładowanie samochodu elektrycznego

Raport: tylko 4% Polaków planuje zakup auta elektrycznego

Zakup auta elektrycznego to nadal wybór niszowy – deklaruje go 4% badanych spośród 42% planujących zakup samochodu w ciągu 12 miesięcy – wynika z badania „Portfele Polaków pod lupą”. Samochody elektryczne cieszą się większym zainteresowaniem wśród osób starszych.

20 tys. osób i 41 miejscowości bez wody po wykryciu E-coli w Olecku

20 tys. mieszkańców Olecka i okolic tego miasta (woj. warmińsko-mazurskie) pozostaje bez wody pitnej po tym jak w próbkach wody systemu wodociągowego wykryto bakterie grupy coli – poinformował w środę wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król.

Lubelskie. Leśnicy planują 19,5 mln nowych drzew w regionie

Blisko 19,5 mln nowych drzew planuje posadzić w tym roku Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie. Nasadzenia obejmą powierzchnię ok. 3 tys. ha – czyli ponad 8 tys. boisk piłkarskich.

W ciągu dekady ilość odpadów komunalnych wytwarzanych przez przeciętnego Polaka wzrosła o 40 proc.

W ciągu ostatniej dekady (2014–2024) średnia ilość odpadów komunalnych wytwarzanych przez statystycznego Polaka wzrosła o ponad 40 proc., osiągając poziom 377 kg rocznie. Według najnowszych danych GUS, w 2024 r. w Polsce wytworzono łącznie 117 mln ton odpadów, z czego 12 proc. stanowiły odpady komunalne (14 mln 158 tys. ton).

Tusk: Polska zainwestuje bilion złotych w energetykę

Polska zainwestuje bilion złotych w ciągu najbliższej dekady w energetykę, infrastrukturę, linie przesyłowe, elektrownie – zapowiedział w środę premier Donald Tusk. Szef rządu, wraz z ministrami energetyki i aktywów państwowych, wziął udział w otwarciu konferencji PowerConnect w Gdańsku.