test1
Tłuszcz, chusteczki i pączki w rurach. Czego absolutnie nie wrzucać do toalety?
Do kanalizacji od lat trafiają odpady, które nigdy nie powinny się tam znaleźć. Problem dotyczy nie tylko prywatnych domów, ale też restauracji, stacji benzynowych i toalet publicznych – miejsc, w których sedes wciąż bywa traktowany jak kosz na śmieci. Niewłaściwe nawyki prowadzą do kosztownych awarii i zatorów, których można uniknąć.
630 tys. zł na doradztwo dla ITPOK. Kolejne gminy GZM wchodzą do gry o spalarnie
Pięć kolejnych gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w tym Bytom i Tarnowskie Góry, dołączyło do międzygminnego projektu przygotowania inwestycji w spalarnie odpadów. Zgodnie z najnowszą uchwałą zgromadzenia GZM, w grupie planującej budowę instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych (ITPOK) jest już 27 samorządów.
WaterFolder Day 2026 – eksperci o gospodarce wodnej, inwestycjach i przyszłości infrastruktury
Planowanie inwestycji, rozwój miast oraz zarządzanie infrastrukturą coraz częściej wymagają uwzględnienia nowych wyzwań związanych z wodą. Powodzie, susze oraz rosnące wymagania środowiskowe sprawiają, że gospodarka wodna staje się jednym z kluczowych elementów współczesnej polityki rozwoju. O tych zagadnieniach będą dyskutować uczestnicy WaterFolder Day 2026, który odbędzie się 23–24 czerwca 2026 r. we Wrocławiu pod hasłem „Gdzie ludzi łączy woda”.
Chęć odzyskania 50 groszy czy troska o planetę? Co tak naprawdę motywuje Polaków do bycia eko?
Mimo deklarowanego pozytywnego podejścia do recyklingu, co czwarty Polak wciąż nie oddaje opakowań kaucyjnych. Wg danych z Ministerstwa Klimatu i Środowiska do obiegu wraca aż 60%, opakowań kaucyjnych, a plastik powoli znika z naszych lasów i rzek. Jednak za tymi liczbami kryją się realne wyzwania: zapchane maszyny, brak miejsca w domach na puste butelki i niejasne zasady zwrotu. Czy Polska zdoła osiągnąć unijny cel 90% zbiórki do 2029 roku i co tak naprawdę motywuje nas do bycia eko – troska o planetę czy chęć odzyskania 50 groszy?
Hennig-Kloska: z systemu ETS nie da się jednostronnie wyjść, ale można i trzeba go zmienić
Z systemu ETS nie da się jednostronnie wyjść, ale można i trzeba go zmienić – stwierdziła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Reforma systemu ETS ma na celu stworzenie mechanizmu, który daje impuls do odejścia od importowanych paliw w sposób akceptowalny dla gospodarki i gospodarstw domowych. Polska postuluje m.in. rezygnację z obowiązkowego wdrażania ETS2 do 2030 roku oraz zwiększenie puli bezpłatnych uprawnień dla przemysłu.
Raport: tylko 4% Polaków planuje zakup auta elektrycznego
Zakup auta elektrycznego to nadal wybór niszowy – deklaruje go 4% badanych spośród 42% planujących zakup samochodu w ciągu 12 miesięcy – wynika z badania „Portfele Polaków pod lupą”. Samochody elektryczne cieszą się większym zainteresowaniem wśród osób starszych.
20 tys. osób i 41 miejscowości bez wody po wykryciu E-coli w Olecku
20 tys. mieszkańców Olecka i okolic tego miasta (woj. warmińsko-mazurskie) pozostaje bez wody pitnej po tym jak w próbkach wody systemu wodociągowego wykryto bakterie grupy coli – poinformował w środę wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król.
Lubelskie. Leśnicy planują 19,5 mln nowych drzew w regionie
Blisko 19,5 mln nowych drzew planuje posadzić w tym roku Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie. Nasadzenia obejmą powierzchnię ok. 3 tys. ha – czyli ponad 8 tys. boisk piłkarskich.
W ciągu dekady ilość odpadów komunalnych wytwarzanych przez przeciętnego Polaka wzrosła o 40 proc.
W ciągu ostatniej dekady (2014–2024) średnia ilość odpadów komunalnych wytwarzanych przez statystycznego Polaka wzrosła o ponad 40 proc., osiągając poziom 377 kg rocznie. Według najnowszych danych GUS, w 2024 r. w Polsce wytworzono łącznie 117 mln ton odpadów, z czego 12 proc. stanowiły odpady komunalne (14 mln 158 tys. ton).
Tusk: Polska zainwestuje bilion złotych w energetykę
Polska zainwestuje bilion złotych w ciągu najbliższej dekady w energetykę, infrastrukturę, linie przesyłowe, elektrownie – zapowiedział w środę premier Donald Tusk. Szef rządu, wraz z ministrami energetyki i aktywów państwowych, wziął udział w otwarciu konferencji PowerConnect w Gdańsku.









