Z powodu smogu Kraków rozdaje tzw. półmaski antysmogowe. Mieszkańcy mogą też za darmo skorzystać z komunikacji miejskiej.

W stolicy małopolski stan powietrza jest fatalny – miasto namawia mieszkańców do przesiadki z samochodów do środków komunikacji miejskiej. Dodatkowo miasto zakupiło 40 tys. półmasek antysmogowych. Maski zostaną rozdane mieszkańcom w Klubach Rodzica, Centrach Aktywności Seniorów, a także przychodniach pulmonologicznych.

Półmaski są rozdawane w trójpakach w jednym rozmiarze. Mają kompaktowy, anatomiczny kształt i są przyjemne w dotyku. Pokryte są specjalną warstwą włókniny osłonowej, przez co wydłuża się ich żywotność. Zamontowany zawór ułatwia wydychanie powietrza – donosi PAP.

Do Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie dotarło już 300 sztuk – poinformowała Anna Górska, rzeczniczka szpitala. Pierwszeństwo do ich otrzymania będą miały osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych oraz osoby z usuniętymi krtaniami.

Lekarze zalecają noszenie masek w przypadkach gdy poziom zanieczyszczeń przekracza dopuszczalne normy. Taka sytuacja ma miejsce choćby w czwartek. Tego dnia mieszkańcy będą mogli również skorzystać z bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej.

Za bilety nie zapłacą również podróżujący transportem kolejowym. Ma on być darmowy za okazaniem dowodu rejestracyjnego z ważnym badaniem technicznym. Takie rozwiązanie obowiązywać będzie na przejazdach organizowanych przez Województwo Małopolskie, czyli Przewozami Regionalnymi i Kolejami Małopolskimi.

Biletów nie będzie trzeba kupować w Kolejach Małopolskich i Przewozach Regionalnych (Polregio) na trasie ograniczonej stacjami: Skawina, Zabierzów, Zastów, Podłęże, Wieliczka Rynek Kopalnia, Kraków Olszanica.

Źródło: samorząd.pap.pl

Czytaj więcej

Skomentuj