Przeznaczenie na pomoc Ukrainie do 5 mln zł zakłada uchwała przyjęta przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Radni przyjęli również apel do Komisji Europejskiej w sprawie przyznania dodatkowych dedykowanych środków finansowych na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Pieniądze z budżetu województwa mają zostać przeznaczone m.in. na zapewnienie wyżywienia, środków czystości i higieny osobistej, dostarczenie przedmiotów użytku codziennego, udzielenie wsparcia psychologicznego, finansowanie pomocy prawnej, czy wyposażenie punktów pomocy medycznej.

“Postanowiliśmy przeznaczyć na działania pomocowe do 5 milionów złotych. Uchwała ta została wypracowana podczas spotkań sejmikowego zespołu ds. pomocy Ukrainie, w którym uczestniczył cały zarząd województwa, prezydium oraz przedstawiciele wszystkich klubów sejmiku” – powiedział marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Pomoc Ukrainie: konwoje i pociągi humanitarne, kareteki, zbiórki 

Marszałek podkreślił, że samorząd województwa od początku wojny w Ukrainie angażuje się w niesienie pomocy jej obywatelom. “Organizujemy konwoje humanitarne i zorganizowaliśmy trzy pociągi humanitarne na granicę polsko-ukraińską, przekazaliśmy już 10 karetek pogotowia dla szpitali w Ukrainie, prowadzimy zbiórki i utworzyliśmy Międzynarodowy Hub Pomocy Humanitarnej” – wyliczał Przybylski.


Wrocław: samorząd województwa utworzył HUB pomocy humanitarnej


 

Radni przyjęli również apel do Komisji Europejskiej w sprawie przyznania dodatkowych dedykowanych środków finansowych na pomoc uchodźcom z Ukrainy. “Aby zapewnić im – głównie dzieciom, kobietom, osobom starszym i schorowanym – godne warunki do życia, opiekę medyczną oraz adekwatną i konieczną do normalnego funkcjonowania integrację społeczną, w tym dostęp do edukacji i włączenie do rynku pracy, niezbędne są dodatkowe środki finansowe, które umożliwią samorządom lokalnym i regionalnym realizowanie systemowego i kompleksowego wsparcia” – dodał marszałek.


Oferty pracy dla uchodźców we Wrocławiu. Już 200 osób znalazło zatrudnienie


 

Czytaj więcej

Skomentuj