Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Oferty pracy dla uchodźców we Wrocławiu. Już 200 osób znalazło zatrudnienie

Oferty pracy dla uchodźców we Wrocławiu. Już 200 osób znalazło zatrudnienie
22.03.2022, o godz. 11:07
czas czytania: około 5 minut
0

Ponad 3 tysiące ofert pracy przygotowanych również z myślą o Ukraińcach i ponad 200 uchodźców zatrudnionych w ciągu pierwszych dni to efekt działalności punktu zorganizowanego w Powiatowym Urzędzie Pracy we Wrocławiu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego państwa, ułatwia uchodźcom znalezienie legalnej pracy w Polsce. Przede wszystkim pozwala na legalizację ich pobytu na 18 miesięcy, co znacznie pomaga w znalezieniu zatrudnienia. Ukraińcy mogą także zarejestrować się jako osoby bezrobotne albo poszukujące pracy.

W Powiatowym Urzędzie Pracy we Wrocławiu powstał specjalny punkt

– Chcemy pomagać naszym gościom jak najszybciej, a zarazem kompleksowo, żeby mogli stanąć na nogi i odnaleźć nowe życie we Wrocławiu – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Stąd pomoc zakłada w pierwszym etapie wyżywienie, opiekę medyczną i podstawowy nocleg. Później oferujemy pomoc w opiece nad dziećmi i w znalezieniu pracy. Dlatego Wrocław wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy zorganizował specjalny punkt, gdzie mogą się zgłaszać zarówno obywatele Ukrainy, jak i pracodawcy oferujący dla nich pracę w swoich firmach.


W Gdańsku działa punkt poradnictwa zawodowego dla Ukraińców


 

Punkt, w którym uchodźcy mogą liczyć na pomoc w znalezieniu pracy działa od 2 marca br. w Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP.

– Pomoc doraźna, którą wrocławianie na co dzień oferują obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną jest najważniejsza. Jednak za chwilę ci ludzie będą potrzebowali samodzielności i godności – mówi Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej – Już teraz w bazie Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu jest ponad 3000 ofert pracy dostępnych również dla obywateli Ukrainy.

Praca w straży miejskiej i MPK

W ostatnich tygodniach w Straży Miejskiej Wrocławia zatrudnionych zostało 9 uchodźców – 8 kobiet i jeden mężczyzna. Pracują na stanowiskach cywilnych, gdzie wspierają strażników w dzieleniu i pakowaniu darów dla uchodźców w punktach pomocowych.

Również MPK Wrocław jest otwarte na ukraińskich kierowców, motorniczych i mechaników. Ci, którzy znają podstawy języka polskiego, o pracę mogą się ubiegać już teraz. Dla pozostałych MPK zorganizuje wkrótce kurs na motorniczych i kierowców oraz kurs języka polskiego. Obecnie praca proponowana jest im na stanowiskach porządkowych, gdzie nie jest wymagana znajomość języka polskiego. Zainteresowanie jest duże. Już z początkiem kwietnia do MPK zatrudni pierwszych pracowników z Ukrainy.

Potrzebna pomoc dla nauczycieli

Po wybuchu wojny w Ukrainie do wrocławskich placówek oświatowych zapisanych zostało ponad 3 tys. ukraińskich dzieci. Zatem pomoc nauczyciela, który zna język ukraiński oraz polski w stopniu umożliwiającym pomoc, bardzo się przyda. Dyrektorzy wrocławskich szkół i przedszkoli już otrzymują zgłoszenia od obywateli Ukrainy, którzy chcą pracować na tych stanowiskach. Zgodnie ze specustawą jest możliwość wykorzystania szybkiej ścieżki zatrudnienia ukraińskich nauczycieli, ale wyłącznie na stanowisko pomocnika nauczyciela. Aktualnie takie osoby są we Wrocławiu potrzebne i poszukiwane.

Jednak specustawa nie zmieniła formuły zatrudnienia ukraińskich uchodźców jako nauczycieli. Tu wymagane są dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje zawodowe oraz zaświadczenia o niekaralności. Niestety większość osób nie posiada tych dokumentów, co bardzo wydłuża procedurę zatrudnienia.

Szansa na rozwijanie umiejętności zawodowych lub przekwalifikowanie

Bardzo istotne jest to, że obywatele Ukrainy mogą liczyć nie tylko na oferty pracy, ale również na dodatkowe wsparcie ze strony urzędu m.in. poprzez finansowanie nabywania nowych umiejętności zawodowych lub przekwalifikowania. Zyskują na tym również przedsiębiorcy, którzy mogą zatrudnić pracowników posiadających kwalifikacje potrzebne w ich przedsiębiorstwach. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku uchodźców z Ukrainy, którzy dotychczas nie świadczyli pracy w Polsce, nigdy nie byli zatrudnieni dużych korporacjach, a także w przedsiębiorstwach, potrzebujących pracowników o określonym profilu oraz wymaganiach związanych z komunikacją. Dedykowany punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy od początku służy konkretnym wsparciem.


Łódzkie. Marszałek: bariera językowa i dostęp do rynku pracy dużym problemem uchodźców. Będą kursy językowe


 

– Początkowo informowaliśmy głównie o aktualnych wówczas zasadach legalnego pobytu na terenie Polski, możliwości jego przedłużenia oraz legalizacji zatrudnienia – twierdzi Rafał Niewiadomski, dyrektor PUP we Wrocławiu. – Wejście w życie specustawy pozwoliło nam realnie łączyć Ukraińców z ich potencjalnymi pracodawcami. Oprócz pośrednictwa pracy, mogą tu liczyć także na poradnictwo zawodowe również w języku ukraińskim. Uruchomiliśmy również cztery numery telefonów do kontaktu z pośrednikami pracy – dwa do pośredników pracy i dwa do doradców zawodowych. W zaledwie trzy dni od uruchomienia systemu umożliwiającego Ukraińcom legalizację pracy, blisko 200 osób podjęło legalną pracę we Wrocławiu oraz powiecie wrocławskim.

Wsparcie pracodawców w tworzeniu miejsc pracy

Dzięki specustawie procedura zatrudniania Ukraińców uległa znacznemu uproszczeniu:

  • Tylko jeden wymóg, aby zatrudnienie było legalne – należy powiadomić o tym fakcie powiatowy urząd pracy w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy. Na stronie praca.gov.pl jest udostępniony specjalny odnośnik, ułatwiający tą procedurę.
  • Pracodawca nie ponosi kosztów legalizacji zatrudnienia m.in. opłaty za złożenie wniosku o rejestrację oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi lub wniosku o wydanie zezwolenia na prace sezonowe, a także kosztu związanego z czasem poświęconym na wypełnienia i złożenie stosownych wniosków
  • Ograniczona biurokracja – nie ma potrzeby składania wniosków o legalizację zatrudnienia obywatela Ukrainy
  • W przypadku przedłużenia zatrudnienia nie trzeba ponownie informować powiatowego urzędu pracy o tym fakcie (tylko w przypadku kolejnej umowy)
  • Obywatele Ukrainy, którzy wjechali do Polski przed 24 lutego br. mogą podejmować pracę na takich zasadach jak uchodźcy lub na okres legalnego pobytu, na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, zezwolenia na pracę sezonową lub innego zezwolenia. Wybór należy do pracodawcy.

Ponadto Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu proponuje przedsiębiorcom:

  • organizację staży dla obywateli Ukrainy
  • refundację części kosztów zatrudnienia skierowanego obywatela Ukrainy w ramach tzw. prac interwencyjnych

Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu cały czas zaprasza do kontaktu pracodawców zainteresowanych zatrudnieniem uchodźców z Ukrainy, wśród których przeważają kobiety. Do dyspozycji przedsiębiorców, którzy chcą zgłosić oferty pracy, został przygotowany specjalny formularz, który to ułatwia.

źródło: wroclaw.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do #PomagamUkrainie
css.php
Copyright © 2024