Unijne dofinansowanie w kwocie 271 mln zł na rozwój swoich projektów otrzymają Koleje Dolnośląskie oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Przedstawiciele obu instytucji podpisali już stosowne umowy.

Oba projekty mają zostaną dofinansowane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

GDDKiA zamierza wybudować obwodnicę Kłodzka, której szacunkowy koszt to 244,3 mln zł. Droga ma liczyć niecałe 9,2 km i znajdować się w ciągu drogi krajowej 33, która dodatkowo zostanie wyremontowana na odcinku niemal 2,4 km. Łącznik z obwodnicą powstanie w ciągu “krajówki” nr 46.

Koleje Dolnośląskie mają w planach zakup pięciu pociągów elektrycznych i sześciu spalinowych wykorzystywanych do przewozów aglomeracyjnych w rejonie tzw. Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Zgodnie z zapowiedziami tabor elektryczny ma kursować na trasie: Jelcz – Laskowice – Wrocław Główny – Jelcz – Laskowice, a spalinowy na trasach: Trzebnica – Wrocław Główny – Kobierzyce – Sobótka Zachodnia. Zwłaszcza ten ostatni wydaje się istotny, ponieważ dziś na między Wrocławiem Głównym, a Kobierzycami i Sobótką Zachodnią pociągi nie jeżdżą.

Inwestycja Kolei Dolnośląskich ma kosztować ponad 209,3 mln zł, a dofinansowanie wyniesie 85,1 mln zł. Nowe pociągi mają wyjechać na tory do 2021 r.

Źródło: wyborcza.biz

Czytaj więcej

Skomentuj