Pierwszym prelegentem zorganizowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu (WFOŚiGW) konferencji był Paweł Mirowski, Pełnomocnik Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze oraz efektywności energetycznej, zastępca Prezesa NFOŚiGW, który wystąpił z prezentacją pt. Projekt doradztwa energetycznego jako element wsparcia efektywności energetycznej. W swojej prezentacji omówił sukcesy Projektu, w szczególności w pracy z JST. W skali kraju przeprowadzono ponad 96 tys. konsultacji i 267 tys. porad, co przełożyło się na 1 713 dużych inwestycji i ok. 3 169 małych inwestycji.
Od 2024 roku, dzięki programowi FEnIKS 2021-2027, do 2 360 przeszkolonych już kandydatów na energetyków gminnych, dołączą kolejni pracownicy JST. Projekt od 2024 r. zostanie rozszerzony o komponent klimatyczny dla doradców, których szkolenie będzie obejmowało m.in. gospodarkę odpadami, recykling, zagospodarowanie wód opadowych, ochronę powietrza i źródła finansowania inwestycji.
Wieloletnie wsparcie
– Współpraca gminy z WFOŚiGW w Poznaniu rozpoczęła się w 2015 r. – rozpoczął swoje przemówienie wójt gminy Łęka Opatowska, Adam Kopis. – Dzięki niej, udało się przeprowadzić szereg ekologicznych projektów, w tym modernizację instalacji centralnego ogrzewania wraz z wymianą kotła w budynku OSP w Trzebieniu. Konsultacja i informacje uzyskane od doradcy energetycznego pomogły w pozyskaniu dofinansowania z WFOŚiGW w Poznaniu w kwocie 30 000 zł. Inna inwestycja przeprowadzona dzięki współpracy, pozwoliła zaoszczędzić ok. 30 proc. na kosztach ogrzewania obiektu.
Od 2021 r. gmina postanowiła inwestować mocniej w OZE, dzięki czemu obiekty użyteczności publicznej są wyposażane w instalacje fotowoltaiczne, co przynosi wymierne korzyści. Radni podjęli decyzję po konsultacjach z doradcami energetycznymi przeszkolonymi przez WFOŚiGW.
Redukcja zanieczyszczenia
Korzystającymi z projektu mogą być nie tylko jednostki publiczne, ale również przedsiębiorstwa i osoby prywatne. Modernizację zakładu Sklejka Orzechowo, która zaszła dzięki wsparciu z WFOŚiGW w Poznaniu, przedstawiła Magdalena Rojewska z firmy Sklejka Orzechowo S.A. Dzięki pomocy doradców energetycznych zrealizowano trzy kluczowe inwestycje:
- modernizację systemu odpylania stolarni, piły i rębaka;
- budowę dołów warzelnianych wraz z instalacją odzysku ciepła z kotłowni;
- zwiększenie efektywności energetycznej procesu suszenia łuszczki przeznaczonej do produkcji sklejki.
– Udało nam się uzyskać skuteczność odpylania na poziomie 99,9 proc., co przełożyło się na mniejsze zanieczyszczenia powietrza. Emisja pyłów do powietrza została zredukowana z 3540,82 kg do 2,90 kg/rok – wymieniła Magdalena Rojewska.
Co po węglu w Wielkopolsce?
“Life After Coal PL – Wdrażanie Strategii neutralności Klimatycznej Wielkopolska Wschodnia 2040” to projekt, który potrwa do 9 lat – 31.12.2031 r. i ma na celu wypracowanie narzędzi i metod osiągania neutralności klimatycznej na poziomie regionalnym i lokalnym. Projekt zakłada włączenie różnych grup interesariuszy do budowy systemu zarządzania w skali regionalnej oraz lokalnej, a następnie ich uniwersalizacji i doskonalenia.
Główne przewidywane rezultaty środowiskowe projektu Life IP, to:
- redukcja CO2 z zakładów przemysłowych, docelowo o ponad 4 mln Mg/rok,
- redukcja emisji CO2 z sektora komunalno-bytowego oraz zakładów MŚP,
- redukcja zapotrzebowania na energię pierwotną w Wielkopolsce Wschodniej,
- wzrost udziału OZE w bilansie energetycznym Wielkopolski Wschodniej,
- redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza,
- redukcja masy popiołów,
- wzrost liczby zarejestrowanych autobusów zero- lub niskoemisyjnych.
Więcej informacji na temat “Życia po węglu” można znaleźć tutaj.
Projekt pełen sukcesów
– W ramach Projektu Doradztwa Energetycznego doradcy udzielili ponad 6 700 konsultacji oraz 20 000 porad, w tym 90 dużym oraz 200 małym inwestycjom w zakresie EE i OZE – wyliczała Magdalena Żelichowska, koordynatorka zespołu doradców energetycznych WFOŚiGW w Poznaniu.
Wśród przykładów działań realizowanych przez wielkopolskich doradców wymieniła m.in. szkolenia dla samorządów terytorialnych i osób rekomendowanych do pełnienia roli tzw. energetyków gminnych. Do tego doradcze wsparcie dla Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Pile przy technologii kotłowni biwalentnej opartej na pompach ciepła oraz przy budowie elektrowni fotowoltaicznej przez Pilski Klaster Energii.
Projekt Doradztwa Energetycznego będzie trwał, dlatego w trakcie konferencji zostały przedstawione również plany na przyszłość:
- wsparcie doradcze z zakresu EE i OZE;
- kontynuacja szkoleń dla kandydatów na energetyków gminnych;
- poszerzenie Projektu o kompetencje związane z adaptacją do zmian klimatu;
- szkolenia dla gminnych doradców klimatycznych,
- koordynacja działalności energetyków gminnych oraz gminnych doradców klimatycznych,
- dalsze wsparcie związane z przygotowaniem i realizacja inwestycji w zakresie EE i OZE, promowanie gospodarki niskoemisyjnej.
Dodatkowych informacji o projekcie można szukać na stronie: www.doradztwo-energetyczne.gov.pl oraz www.wfosgw.poznan.pl
Konferencja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach Projektu „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”.
Komentarze (0)