Reklama

AD1A STIHL [01.04-21.04]

Drzewa w miastach mogą chronić ludzi przed astmą

Drzewa w miastach mogą chronić ludzi przed astmą
jwo/PAP
27.11.2017, o godz. 10:09
czas czytania: około 2 minut
0

W miejscach o wysokim zanieczyszczeniu powietrza drzewa zmniejszają liczbę hospitalizacji z powodu astmy. To ważna informacja dla urbanistów – twierdzą naukowcy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Na łamach pisma „Environment International” badacze z University of Exeter przedstawiają wyniki prac, w trakcie których przeanalizowali ponad 650 tys. groźnych ataków astmy zanotowanych w ciągu 15 lat. Przypadki hospitalizacji badacze porównali z 26 tys. różnych miejsc na terenie Anglii.

Jak tłumaczą autorzy publikacji, w kraju tym prawie 5,5 mln osób jest leczonych z powodu choroby, która rocznie powoduje tysiąc zgonów oraz kosztuje służbę zdrowia miliard funtów.

– Chcieliśmy sprawdzić, jak miejska zieleń wpływa na stan układu oddechowego – mówi kierujący pracami dr Ian Alcock.

– Wiemy, że drzewa usuwają zanieczyszczenia powietrza, które mogą wywoływać napady astmy, ale w niektórych sytuacjach mogą przyczyniać się do powstawania lokalnych, podwyższonych stężeń szkodliwych cząstek przez zapobieganie ich rozpraszaniu przez wiatr. Roślinność może też produkować alergizujące pyłki, które nasilają astmę – tłumaczy naukowiec.

Drzewa jednak mogą pomóc – wynika z analizy. W typowej, miejskiej, zanieczyszczonej okolicy ze stężeniem cząstek PM2,5 (pył zawieszony o średnicy do 2,5 mikrometra) wynoszącym 15 mikrogramów na metr sześcienny lub tlenku azotu 33 mikrogramów na metr sześcienny, każde 300 drzew na kilometr kwadratowy powodowało spadek liczby przypadków hospitalizacji z powodu astmy o 50 na 100 tys. mieszkańców w ciągu uwzględnionych 15 lat.

Naukowcy zaznaczają, że relacje między zanieczyszczeniami powietrza a pyłkami są złożone, jednak proponują wyjaśnienie tego, co zaobserwowali.

– Być może pyłki traw stają się silniej alergizujące w połączeniu z zanieczyszczeniami powietrza, więc korzyści z zielonych terenów maleją, gdy poziom zanieczyszczenia rośnie. Drzewa – przeciwnie – skutecznie usuwają zanieczyszczenia z powietrza, co może tłumaczyć, dlaczego wydają się najbardziej pomagać przy największych stężeniach – wyjaśnia badacz.

Według autorów analizy, uzyskane przez nich wyniki są szczególnie ważne dla zdrowia publicznego i polityki zagospodarowania miejskich terenów.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024