Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Duże drzewa, krzewy i pnącza. Łódź będzie mieć kameralny, zielony zakątek

Duże drzewa, krzewy i pnącza. Łódź będzie mieć kameralny, zielony zakątek
14.12.2020, o godz. 14:20
czas czytania: około 2 minut
0

Już wiosną 2021 roku mieszkańcy Łodzi i turyści będą mogli przespacerować się przebudowanym i powiększonym pasażem Róży, który zyska połączenie z ul. Zachodnią i placem Wolności. Pasaż wzbogaci się o 13 dużych drzew, 12 grusz drobnoowocowych, 30-letni wiąz górski oraz 8 odmian róż. Przy budynkach sąsiadujących z pasażem powstaną trzy „zielone ściany” obsadzone bluszczem. W sumie w pasażu Róży posadzonych zostanie 1300 krzewów oraz 113 pnączy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Rozbudowa pasażu w kierunku placu Wolności oraz ul. Zachodniej, oprócz stworzenia zielonej enklawy, ma również ułatwić pieszym poruszanie się w tym rejonie śródmieścia Łodzi. Powierzchnia rozbudowanego pasażu będzie mieć blisko 3100 m kw., z czego różnorodna zieleń zajmie ok. 700 m kw.

Jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Łodzi

Pasaż Róży to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Łodzi. Potwierdził to nawet wielki plebiscyt Google, w którym osoby korzystające z aplikacji oceniały największe atrakcje w polskich województwach.

– Za najlepszą w Łódzkiem uznano właśnie nasz pasaż. W ramach programu rewitalizacji powiększamy to niezwykłe miejsce. Rozbudowa pasażu Róży wkroczyła niedawno w kolejny etap – urządzamy zieleń. Do niesamowitej atrakcji, jaką jest przepiękna instalacja Joanny Rajkowskiej dodamy wspaniałe tło – duże drzewa i setki krzewów (…) Pasaż będzie większy i będzie można do niego wejść z trzech różnych stron, a nie, jak dotychczas, jedynie od strony ul. Piotrkowskiej 3. Po rozbudowie połączy on najważniejszą, łódzką ulicę z placem Wolności i ul. Zachodnią. W ten sposób powstał kameralny, przepiękny i zielony zakątek w samym centrum miasta, do którego będziemy mogli Państwa zaprosić już w przyszłym roku – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Miasta Łodzi.

Prace instalacyjne zakończone, czas na małą architekturę i zieleń

W pasażu Róży zakończyły się już roboty związane z przebudową instalacji sanitarnej. Dobiega końca układanie sieci elektrycznej. Rozpoczęły się także prace brukarskie przy układaniu nawierzchni z płyt granitowych. Nawierzchnia pasażu będzie wykonana z granitu podobnego to tego z ul. Piotrkowskiej. Dla wygody spacerowiczów schody między ul. Piotrkowską a ul. Zachodnią zostaną zniwelowane.

Ustawione są już pergole oraz konstrukcje stalowe zielonych ścian, które zostaną jeszcze uzupełnione o elementy drewniane. W następnym etapie ustawione będą słupy latarni. Trwają intensywne prace przy nasadzeniach zieleni. Pasaż wzbogaci się o 13 dużych drzew, liczne krzewy aż 8 odmian róż, 12 grusz drobnoowocowych oraz wiąz górski. Przy budynkach sąsiadujących z pasażem powstaną trzy „zielone ściany” obsadzone bluszczem. W sumie w pasażu Róży posadzonych zostanie 1300 krzewów oraz 113 pnącz.

O dobrą kondycję zieleni zadba automatyczny system nawadniający. Rozbudowany pasaż będzie tym, na co czekają łodzianie – zieloną enklawą w centrum miasta. Mieszkańcy i turyści będą mieli do dyspozycji 33 ławki, 10 koszy na śmieci, osiem stojaków rowerowych i trzy podświetlane gabloty informujące o wydarzeniach w mieście. Całość będzie nawiązywała do tak dobrze przyjętych przez łodzian woonerfów. Wartość inwestycji to 5,95 mln zł. Zakończenie prac zaplanowane jest na wiosnę 2021 r.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024