1 / 2

22 września obchodzimy Światowy Dzień bez Samochodu. Z tej okazji, w wielu polskich miastach przejazdy środkami komunikacji miejskiej są bezpłatne. Kto może skorzystać z takiego przejazdu? Okazuje się, że nie wszyscy.

Celem Dnia bez Samochodu jest zwrócenie uwagi na problem emisji spalin i zachęcenie do korzystania z niskoemisyjnych form transportu. By “świętować” Dzień bez Samochodu, poza komunikacją miejską można jutro wybrać rower, hulajnogę lub własne nogi jako transport do pracy, szkoły lub w inne miejsce docelowe. W wielu polskich miastach można podróżować komunikacją miejską za darmo. Niektóre, jak np. Warszawa, nie wymagają od pasażera legitymowania się ważnym dowodem rejestracyjnym auta, w innych (np. Gorzów) taki dokument należy posiadać, a w jeszcze innych (Gdańsk) wymaga się, by pasażer był właścicielem bądź współwłaścicielem auta, którego dowodem rejestracyjnym się posługuje.

Stolica daje przykład

Dziś Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie zachęca, jak co roku, aby kierowcy pozostawili swoje samochody na parkingu. Całkowicie za darmo, bez konieczności posiadania przy sobie na przykład dowodu rejestracyjnego auta będzie można podróżować autobusami, tramwajami, metrem oraz pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej, Warszawskiej Kolei Dojazdowej i Kolei Mazowieckich.

– Wszystkie kasowniki zostaną wyłączone, a bramki w metrze będą otwarte – przekazał rzecznik ZTM Tomasz Kunert. Przez cały dzień za darmo będzie można podróżować zarówno w I, jak i w II strefie biletowej. Nie trzeba także będzie płacić za przejazd na trasach SKM i WKD.

Podobną decyzję podjęli włodarze: Krakowa i Bydgoszczy.

Gorzów wymaga ważnego dowodu

Gorzów co roku włącza się w proekologiczne działania. Dla pasażerów wybranych autobusów i tramwajów urzędnicy z gorzowskiego magistratu przygotowali niespodzianki. To zestaw upominkowy: renta landsberska i „Spacerownik po mieście”- najnowsze gorzowskie wydawnictwo. Otrzymają go pasażerowie, którzy podczas symbolicznej kontroli, zamiast biletu okażą ważny dowód rejestracyjny na samochód, a dodatkowo uda im się „złapać” kurs zabytkowym Helmutem lub Jelczem.

W Gdańsku bezpłatna komunikacja dla właścicieli aut

Jak można przeczytać na facebookowym profilu Dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku “Przez cały dzień właściciel lub współwłaściciel samochodu osobowego będzie mógł podróżować bezpłatnie: liniami autobusowymi i tramwajowymi organizowanymi przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, liniami autobusowymi i trolejbusowymi, organizowanymi przez ZKM Gdynia, liniami autobusowymi organizowanymi przez MZK Wejherowo, a także pociągami SKM Trójmiasto i POLREGIO na obszarze województwa pomorskiego. Wystarczy mieć przy sobie ważny dowód rejestracyjny auta.”

 

Czytaj więcej

Skomentuj