Święto to, w 1992 roku, ustanowiło Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. I od tego czasu odbywa się ono pod innym, związanym z wodą, tematem.
Przyspieszenie zmian
Hasłem tegorocznego Światowego Dnia Wody jest „Przyspieszenie zmian”.
W latach ubiegłych dedykowano je problemom niedoboru wody, poprawie jej jakości, ochronie wód morskich i przybrzeżnych, a także zrównoważonej gospodarce wodnej.
Natomiast tegoroczny Światowy Dzień Wody ma na celu przyspieszenie zmian dla rozwiązania kryzysu związanego z wodą i kanalizacją, a że woda ma wpływ na nas wszystkich, to ONZ zachęca do tego byśmy wszyscy podjęli działania na rzecz poprawy sytuacji.
Konferencja Wodna ONZ w Nowym Jorku
W materiałach promocyjnych ONZ rzecz ujęto następująco:
„Ty! Ty i Twoja rodzina, szkoła i społeczność możecie coś zmienić, zmieniając sposób, w jaki korzystacie, konsumujecie i zarządzacie wodą w swoim życiu. Twoje zobowiązania zostaną dodane do programu działań na rzecz wody, który zostanie zainaugurowany podczas Konferencji Wodnej ONZ 2023, która odbywa się od 22-24 marca 2023 w Nowym Jorku. To także pierwsze tego rodzaju wydarzenie od prawie 50 lat i jedyna, wyjątkowa chwila, kiedy cały świat ma szansę zjednoczyć się wokół wody. Odegraj więc swoją rolę! Rób co możesz: od prostego oszczędzania wody w gospodarstwie domowym po zagospodarowanie wód deszczowych w ogrodzie.”
Dodajmy, że Światowy Dzień Wody podkreślać ma konieczność ochrony zasobów wodnych i zachęcać ludzi do podejmowania działań zmierzających do oszczędzania wody i poprawy jej jakości na całym świecie. Głównym celem Światowego Dnia Wody jest inspirowanie działań na rzecz ONZ-towskiego Celu Zrównoważonego Rozwoju (SDG) 6: woda i urządzenia sanitarne dla wszystkich do 2030 roku.
„Operacja Czysta Rzeka”
Ciekawym uzupełnieniem i nawiązaniem do zadań realizowanych w ramach Światowego Dnia Wody jest akcja pod nazwą: „Operacja Czysta Rzeka”, która potrwa do 6 maja br. Jej organizatorem jest magazyn Dolina Bugu.
Celem “Operacji Czysta Rzeka” jest zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do sprzątania rzek i terenów wokół nich, a także do utrzymania tam czystości.
To także akcja edukacyjna i społeczna, w dłuższej perspektywie, zakładająca kształtowanie pozytywnego wpływu na postawy obywateli i do zachęcania ich do dbałości o środowisko lokalne.
– Doceniając moc, siłę i piękno rzek, zachęcamy więc do dbania i ochrony środowiska rzecznego, bo czysta rzeka to lepsza jakość życia nas samych – podkreśla Izabela Sałamacha, rzeczniczka prasowa Operacji Czysta Rzeka.
“Operacja Czysta Rzeka” to największa skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek w Polsce. Działa od 2019 roku. Wtedy po raz pierwszy, ponad 2000 wolontariuszy z całego kraju zebrało prawie 55 ton śmieci. Z roku na rok akcja poszerzała zasięg i gromadziła coraz więcej zaangażowanych w oczyszczanie rzek ze śmieci.
W 2022 r. chętnych do sprzątania było już ponad 8600; zebrano 230 ton odpadów. Łącznie podczas czterech edycji ponad 15 tys. ochotników uprzątnęło ponad 500 ton śmieci Od roku 2021 odbywają się także edycje letnie, czyli akcje sprzątania rzek z poziomu kajaka.
300 sztabów i 4000 uczestników
Na dzień 17 marca br., w ramach operacji zarejestrowano niemal 300 sztabów i około 4000 uczestników. Jednak organizatorzy cały czas zachęcają do zgłaszania się. W tygodniu, w którym przypada Światowy Dzień Wody, odbędzie się 21 akcji, głównie 25 i 26 marca w różnych województwach: kujawsko-pomorskim, pomorskim, zachodniopomorskim, lubelskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim, podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim. Szczegóły opisano na stronie internetowej: https://system.operacjarzeka.pl/
Komentarze (0)