Reklama

AD1A STIHL [01.04-21.04]

Efektywność energetyczna - oferta NFOŚiGW

Efektywność energetyczna - oferta NFOŚiGW
13.04.2010, o godz. 8:06
czas czytania: około 2 minut
0

Najwięksi hurtowi odbiorcy i konsumenci energii elektrycznej i gazu zorganizowali 8 kwietnia spotkanie we Wrocławiu, by zapoznać się z ofertą finansową Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Chodzi o wsparcie przedsięwzięć służących efektywności energetycznej. Tylko w jednym programie „Efektywne wykorzystanie energii w przedsiębiorstwach” zaplanowano budżet w wysokości 1,5 mld zł. Ale oferta dla przedsiębiorców jest znacznie szersza, zapowiedział Jan Rączka, prezes zarządu NFOŚiGW.

W „Systemie Zielonych Inwestycji”, zostało opracowanych kilka programów. Pierwszy, dotyczący zarządzania energią (termomodernizacji) w budynkach użyteczności publicznej już wystartował  – wnioski przyjmowane są w NFOŚiGW do 26 kwietnia. Pieniądze ze sprzedaży polskich jednostek emisji CO2 zasilą drugą część tego programu. Nabór spodziewany jest w czerwcu 2010 r.

W ramach Programu Infrastruktura i Środowisko są dostępne m.in. środki na działanie „Wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie ochrony powietrza”. Wnioski wstępne można jeszcze składać do 14.04.2010. Na wnioski o dofinansowanie NFOŚiGW oczekuje od 31.05.2010 do 30.06.2010.

– Dofinansowanie Funduszu jest szansą dla polskiego przemysłu na przeprowadzenie działań racjonalizujących zużycie paliw i energii oraz oparcie bezpieczeństwa energetycznego zakładów przemysłowych o własne źródła energii – komentuje Henryk Kaliś, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu.

Rząd zobowiązał się do zmniejszenia krajowego zużycia energii o 20 proc. do 2020 r. Poprawa efektywności energetycznej to mniejsze zużycie paliw i energii, a więc i niższe koszty naszych produktów. Obecnie produkcja energii elektrycznej w Polsce jest oparta w 95 proc. na paliwach stałych, stwarza zagrożenie, że w przyszłości polscy odbiorcy przemysłowi będą ponosić znacznie wyższy koszty ochrony klimatu niż odbiorcy europejscy. Mamy jedne z najwyższych w Europie straty sieciowe oraz duże zużycie na potrzeby własne sektora energetycznego.

źródło: WFOŚiGW we Wrocławiu

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024